rés a présen

"Nem csupán tanúvallomás"

  • rés a présen
  • 2013. április 11.

Snoblesse

Április 19-én kezdődik a 3. Izraeli Dokumentumfilm Fesztivál. Az ötnapos mustráról dr. Vered Glickmant, az Izraeli Kulturális Intézet igazgatóját kérdeztük.

rés a présen: Mikor kezdte munkáját az Izraeli Kulturális Intézetben, s mik a főbb törekvései?

Vered Glickman: Az Izraeli Kulturális Intézet (IKI) 2010 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A kezdetektől ott dolgozom, 2011 óta ügyvezető igazgatóként. Célom - az intézet alapítóival együtt -, hogy minél szélesebb körben bemutassuk az izraeli kultúra sokszínűségét Magyarországon, valamint, hogy programok és kapcsolódó szolgáltatások - héber nyelvtanfolyamok, izraeli kávézó - széles választékát kínáljuk. Fontosnak tartom, hogy minden eszközzel támogassuk az Izrael és Magyarország közötti kulturális párbeszédet, valamint, hogy Izraelhez kapcsolódó oktatási programok és közösségi fejlesztési projektek létrehozásával és támogatásával a közösség életének részévé váljunk.


rap: Milyen típusú programokat részesít előnyben?

VG: Bár Izrael viszonylag fiatal ország - röviddel a filmfesztivál megnyitása után ünnepli fennállásának 65. évfordulóját -, kulturális területen is van mit felmutatnia. Az IKI célja, hogy megossza mindazt, ami az országot e téren különlegessé teszi: Kelet és Nyugat kultúrájának együttélését, a biblikus idők történelmi örökségét - s a mindezeket átható kreativitást és innovációs képességet. Sikeres izraeli alkotókat hívunk Magyarországra, tudományos konferenciákat támogatunk, izraeli zenészek, dizájnerek szélesebb körű bemutatkozását, workshopokat, utcai fesztiválokat és más közösségi-kulturális eseményeket szervezünk és támogatunk, valamint immár harmadik éve megrendezzük az Izraeli Dokumentumfilm Fesztivált.

rap: Melyek a főbb irányelvek a dokumentumfilmek kiválasztásánál?

VG: Ahogy az elmúlt két évben, idén is gondos előválogatás után olyan filmeket mutatunk be, melyek a sokszínű izraeli társadalom és kultúra minél több arcát és aspektusát, múlt- és jövőbeli kihívásait hivatottak bemutatni. E filmeket az elmúlt évek terméséből válogattuk ki.

rap: Mely témák állnak idén a fesztivál fókuszában?

VG: Mindazon rangos díjak és elismerések, melyekben e filmek - kül- és belföldön egyaránt - az elmúlt években részesültek, bizonyítják, hogy bár az izraeli dokumentumfilm rövid múltra tekint vissza, hatása és jelentősége vitathatatlan. E filmek közös vonása, hogy túlmutatnak a személyes aspektuson - akár oly módon is, hogy a személyes történet egy nagyobb, különleges történet részévé válik - legyen az egy nemzet, egy nép, egy közösség vagy a nemzeti-kulturális identitás története.

rap: Melyeket javasolná elsősorban a magyar közönségnek?

VG: Mindegyik alkotás a multikulturális izraeli társadalom más-más aspektusába enged bepillantást. Ha választanom kell, az Élünk csendesen, A lakás és a Megbélyegezve című filmeket javasolnám. Előbbi a filmkészítés csodálatos példája, míg utóbbiak - más-más módon - egyedi nézőpontból foglalkoznak a holokauszttal.

rap: Melyik film gyakorolta önre a legerősebb személyes hatást, és miért?

VG: Igazság szerint, bár mind az Élünk csendesent, mind A lakást "kötelezően" ajánlanám, a Megbélyegezve volt rám a legerősebb hatással. Az ember nem maradhat közömbös a neutrális háttér előtt nyugodt hangon és olykor mosoly kíséretében elmesélt rettenetes történetek hallatán, a karokba tetovált számok pedig vizuális és lelki sokkhatásként érik a nézőt. A film nem csupán tanúvallomásként nagy jelentőségű, de oktatási értéke is kétségbevonhatatlan.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.