rés a présen

"Nem csupán tanúvallomás"

  • rés a présen
  • 2013. április 11.

Snoblesse

Április 19-én kezdődik a 3. Izraeli Dokumentumfilm Fesztivál. Az ötnapos mustráról dr. Vered Glickmant, az Izraeli Kulturális Intézet igazgatóját kérdeztük.

rés a présen: Mikor kezdte munkáját az Izraeli Kulturális Intézetben, s mik a főbb törekvései?

Vered Glickman: Az Izraeli Kulturális Intézet (IKI) 2010 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A kezdetektől ott dolgozom, 2011 óta ügyvezető igazgatóként. Célom - az intézet alapítóival együtt -, hogy minél szélesebb körben bemutassuk az izraeli kultúra sokszínűségét Magyarországon, valamint, hogy programok és kapcsolódó szolgáltatások - héber nyelvtanfolyamok, izraeli kávézó - széles választékát kínáljuk. Fontosnak tartom, hogy minden eszközzel támogassuk az Izrael és Magyarország közötti kulturális párbeszédet, valamint, hogy Izraelhez kapcsolódó oktatási programok és közösségi fejlesztési projektek létrehozásával és támogatásával a közösség életének részévé váljunk.


rap: Milyen típusú programokat részesít előnyben?

VG: Bár Izrael viszonylag fiatal ország - röviddel a filmfesztivál megnyitása után ünnepli fennállásának 65. évfordulóját -, kulturális területen is van mit felmutatnia. Az IKI célja, hogy megossza mindazt, ami az országot e téren különlegessé teszi: Kelet és Nyugat kultúrájának együttélését, a biblikus idők történelmi örökségét - s a mindezeket átható kreativitást és innovációs képességet. Sikeres izraeli alkotókat hívunk Magyarországra, tudományos konferenciákat támogatunk, izraeli zenészek, dizájnerek szélesebb körű bemutatkozását, workshopokat, utcai fesztiválokat és más közösségi-kulturális eseményeket szervezünk és támogatunk, valamint immár harmadik éve megrendezzük az Izraeli Dokumentumfilm Fesztivált.

rap: Melyek a főbb irányelvek a dokumentumfilmek kiválasztásánál?

VG: Ahogy az elmúlt két évben, idén is gondos előválogatás után olyan filmeket mutatunk be, melyek a sokszínű izraeli társadalom és kultúra minél több arcát és aspektusát, múlt- és jövőbeli kihívásait hivatottak bemutatni. E filmeket az elmúlt évek terméséből válogattuk ki.

rap: Mely témák állnak idén a fesztivál fókuszában?

VG: Mindazon rangos díjak és elismerések, melyekben e filmek - kül- és belföldön egyaránt - az elmúlt években részesültek, bizonyítják, hogy bár az izraeli dokumentumfilm rövid múltra tekint vissza, hatása és jelentősége vitathatatlan. E filmek közös vonása, hogy túlmutatnak a személyes aspektuson - akár oly módon is, hogy a személyes történet egy nagyobb, különleges történet részévé válik - legyen az egy nemzet, egy nép, egy közösség vagy a nemzeti-kulturális identitás története.

rap: Melyeket javasolná elsősorban a magyar közönségnek?

VG: Mindegyik alkotás a multikulturális izraeli társadalom más-más aspektusába enged bepillantást. Ha választanom kell, az Élünk csendesen, A lakás és a Megbélyegezve című filmeket javasolnám. Előbbi a filmkészítés csodálatos példája, míg utóbbiak - más-más módon - egyedi nézőpontból foglalkoznak a holokauszttal.

rap: Melyik film gyakorolta önre a legerősebb személyes hatást, és miért?

VG: Igazság szerint, bár mind az Élünk csendesent, mind A lakást "kötelezően" ajánlanám, a Megbélyegezve volt rám a legerősebb hatással. Az ember nem maradhat közömbös a neutrális háttér előtt nyugodt hangon és olykor mosoly kíséretében elmesélt rettenetes történetek hallatán, a karokba tetovált számok pedig vizuális és lelki sokkhatásként érik a nézőt. A film nem csupán tanúvallomásként nagy jelentőségű, de oktatási értéke is kétségbevonhatatlan.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.