Spiró megnyitja…

  • 2014. június 3.

Snoblesse

…a kútnál a könyvhetet.
false

Reméljük, semmi összefüggés nincs aközött, hogy nyílik a könyvhét (tizenöt híján a századik) és a megnyitóhoz a katasztrófavédelem zenekara szolgáltatja a kísérőzenét. A zenélő Katasztrófavédelem után Spiró György emelkedik a Vörösmarty téri Oroszlános kútnál szólásra, és hát az utóbbi időkben nagy írónkat is inkább a katasztrófaérzet, mintsem a derű jellemezte. Nemrég így nyilatkozott a Narancsnak:

„Féltem a hazámat, tartok tőle, hogy a vezetők megint rosszul döntenek majd, és ismét rettenetes dolgok történnek. Nem győzöm hangoztatni, hogy a szomszédaink együtt erősebbek, mint mi vagyunk. Ki kell velük egyezni, békében kell élnünk velük, akkor van csak esélyünk a normális létezésre. Magyarországon hagyományosan vészesen keveset tudnak Kelet-Európáról és Európáról. Nem nagyon lehet csodálkozni azon, hogy azok az eszmék, amelyeket – különben mindig felülről – bevisznek a társadalomba, könnyen lángra kapnak.”

A teljes interjú itt olvasható, Spiró György pedig az Oroszlános kútnál tekinthető meg könyvheti nyitóbeszédmondás közben.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.