Szánsájn3 – Peti nem látott filmjei

  • 2012. augusztus 10.

Snoblesse

Peti nem látott filmjeiből ma egy Fassbinder a soros: Amikor 13 újhold van egy évben.


Fröccs és/vagy málnaszörp jár minden megváltott mozijegy mellé a Cirko-Gejzír immár harmadik alkalommal jelentkező nyári fesztiválján, és jár mozigépész is, ugyanis a gépházbejárás (előzetes egyeztetés esetén) ugyancsak része a nyári vigasságoknak. De nemcsak a gépészt lehet megtekinteni, hanem „Peti nem látott filmjeit” is, mely a mai napon nem más, mint egy súlyos, és súlyosan szánsájn-deficites alkotás; Rainer Werner Fassbinder 1978-as klasszikusa, a transzszexuális Erwin/Elvira utolsó napjait megörökítő Amikor 13 újhold van egy évben. A fassbinderi magány és ridegség 20.30-kor indul útjára a vetítőteremben, addig viszont a már említett fröccs-málnaszörp kombó és a DVD-börze hívatottak feldobni a hangulatot. Megunt DVD-jét más megunt DVD-jére cserélné? A Cirko Szánsájn fesztiválján ezt is megteheti: erre találták ki a DVD-börzét.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.