Szemrevaló

  • 2016. szeptember 23.

Snoblesse

A német nyelvű filmtermés legjava érkezik erre a derék fesztiválra.

Megvan, ki volt Fritz Bauer? Az 1968-ban tisztázatlan körülmények között elhunyt jogász a német jogállam kialakításán dolgozott. Tiszta víziója volt arról, hogyan kellene Németországnak szembenéznie a múltjával és közös akarattal egy felvilágosultabb jövőt építeni – mégpedig a német alaptörvény értelmében, amelynek első, Bauer által gyakran hangoztatott mondata így hangzik: „Az emberi méltóság érinthetetlen. Annak tisztelete és védelme minden állami hatalom kötelessége.”

Ezt már a Szemrevaló sajtóanyagából idéztük, ahol bőven értekeznek a jó Fritzről, ugyanis két film is foglalkozik vele. A Hivatása államügyész: Fritz Bauer című dokut szeptember 26-án, 18 órakor vetítik, míg Az állam Fritz Bauer ellen c. játékfilmet szeptember 27-én, 20 órakor. Utóbbiban az egykori krétakörös Tilo Werner alakít Moszad-ügynököt, csak mondjuk.

Az állam Fritz Bauer ellen című film szeptember 27-i vetítése után a közönség dr. Majtényi László alkotmányjogásszal, az Eötvös Károly Intézet elnökével és dr. Tóth Balázzsal, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársával beszélgethet a filmben felmerülő jogi és morális kérdések kapcsán. Moderátor Győri László, a beszélgetés magyar nyelven zajlik, német szinkrontolmácsolással.

Ezeken kívül még 16 jól kiválogatott filmet adnak a Szemrevalón, de nem mondjuk meg, miket.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?