Szorokin Budapesten

  • 2014. november 11.

Snoblesse

A jég-trilógia szerzője hazánkba látogat.
false

Tavaly jelent meg oroszul, s hamarosan magyarul is kapható Vlagyimir Szorokin új könyve, a Tellúria. A 21. század végének regényében a Földön a felvilágosult középkor az uralkodó: lovak, vásárok, keresztes lovagok, óriások, törpék, szuperszámítógépek – így megy ez. Európa iszlamizálódott, Oroszország darabjaira hullott, Eurázsia államai kisebb fejedelemségekre estek szét. Státuszszimbólumnak a tellúrból készült szögek számítanak – ezeket az emberek fejébe verik bele örömszerzés céljából. Szorokin ezt a világot részletezi budapesti előadásában, a Narancsnak adott interjújában (a teljes szöveg itt) viszont egy másikat részletezett:

Magyar Narancs: Nem fukarkodik Putyin és rezsimje bírálatával. Nem teszi ki magát ezzel veszélynek?

Vlagyimir Szorokin: Egzisztenciális kérdésről van itt szó. Ha az ember Oroszországban él, ráadásul még író is, mi több, olyan író, aki nemcsak a pénzért ír, hanem azért is, mert érdekli az őt körülvevő világ, s ezt szeretné minél őszintébben megörökíteni, nos, ez esetben előbb vagy utóbb kénytelen szembesülni a klasszikus hatalom-író ellentéttel. Ketyegő bomba ez, ami előbb vagy utóbb biztosan felrobban. Ilyenkor az ember kénytelen eldönteni: ír vagy sem. Az én válaszom erre: írni kell mindenáron! És hogy ki van odafenn, II. Miklós, Sztálin, Brezsnyev, Putyin – nem fontos. Az alpinistának is két lehetősége van: vagy megijed a magasságtól, vagy felmászik a hegyre. Az igazi író ma Oroszországban vagy ír, vagy fél.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése.