Újévi Haydn a Müpában

  • 2016. december 12.

Snoblesse

A teremtést Fischer Ádám vezényli le a Felvilágosodás Korának Zenekara élén.


Haydn szelleme hazajár a Művészetek Palotájába: 2008 óta A teremtés című oratóriumával indul az új év – immár hagyomány, hogy január 1-jén a „Haydnt anyanyelvi szinten beszélő” Fischer Ádám vezényletével más-más zenekarok, jobbnál jobb kórusok és szólisták szólaltatják meg a nagy művet. Fischer Ádám ezen az estén  napjaink egyik legjobb, historikus hangszereken játszó zenekarát, a Felvilágosodás Korának Zenekarát irányítja. További közreműködők: Purcell Kórus, Baráth Emőke (szoprán), Uwe Stickert (tenor) és Sebestyén Miklós (basszbariton).

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.