Kosztolányi a körúton

  • 2016. december 12.

Snoblesse

Kosztolányi-est a Vígszínházban Fesztbaum Bélával és egy piros léggömbbel.

Azért az, akárhonnan is nézzük, menő, hogy a Bond-gonoszként elhíresült nagyszerű francia színész, Mathieu Amalric személyében – amint interjúnkból is kiderült – egy jelentős Kosztolányi-rajongót tisztelhetünk.

Magyar Narancs: Hogyan bukkant Kosztolányira?

Mathieu Amalric: Nem én bukkantam rá, hanem az édesanyám. Könyvkritikusként dolgozott, jártas volt a külföldi irodalomban. Kosztolányi novelláját, A kis dráma a ruhatárbant meg is akartam filmesíteni, de az élet és Arnaud Desplechin közbeszólt. Épp az adaptáción dolgoztam, amikor Desplechin hívott, hogy szerepeljek az Összeveszésem története című filmjében. De nem tettem le Kosztolányiról, egyelőre a látványterveknél tartunk, persze pénzt is kéne szerezni valahonnan.

false

Menő, ugye? Mégis, melyik nyugatos nagymenő mondhatja el magáról, hogy egy Bond-gonosz kedvence! Persze szép számmal akadnak a Bond-gonoszokon kívül is gyakorló rajongói Desirének – itt van például a Vígszínház művésze, Fesztbaum Béla, akinek egy komplett Kosztolányi-estje fut a Vígben. A léggömb elrepül ma este is látható. Valaki szóljon már Amalricnek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.