Woven Hand-lemezbemutató

  • 2014. május 13.

Snoblesse

Az alternatív folk legintenzívebb prédikátora újra Budapesten.
false

Ma már, az ötödik vagy hatodik magyarországi koncertje előtt David Eugene Edwards semmiképp nem igényel bemutatást, arra viszont korántsem felesleges felhívni a figyelmet, hogy pozíciója a kortárs amerikai rockzene legsúlyosabb alakjai között még mindig megingathatatlan. A rockzene persze leginkább idézőjelesen értendő, hiszen Edwards (eredetileg a 16 Horsepower élén) az alternatív country felől érkezett, a Woven Hand pedig az elején sokkal inkább egyfajta furcsa, csak rá jellemző, az indián kultúrából is merítő amerikai folkot játszott – sötéten és intenzíven persze, 200 százalékos energiával, mert a megszállott prédikátor alakját Nick Cave óta a legeredményesebben megtestesítő énekes-gitáros kizárólag így képes bármit is végezni. Az utóbbi években egyfajta visszakanyarodás érzékelhető a zenéjében a rockosabb területek felé, úgyhogy ezen a mostani koncertjén igazi záporos, villámló-dörgő zenei klímában adhatja majd elő ez a kivételes férfi az ő látomásos, istenes költeményeit.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.