Egy kép a múltból: 1990-ben Helmut Newton fotózta a New York kávéházban Kukorelly Endrééket

  • narancs.hu
  • 2025. február 10.

Sorköz

A rendszerváltás után újjászülető Budapestről a Condé Nast Traveler közölt egy riportot, ahhoz készült a kép. 

Különös emléket osztott meg vasárnap Kukorelly Endre író: a neves amerikai Condé Nast Traveler magazin 1990. áprilisi számáról tett közzé néhány képet, a lapban ugyanis John Lukacs magyar születésű amerikai történész és író írt a rendszerváltás után újjáéledő budapesti életről, a riportjához a képeket pedig a világhírű, főleg divatfotóiról ismert német-ausztrál fotós, Helmut Newton készítette. 

A Kukorelly által megosztott képek szerint a lapban "Újjászületett Budapest" címmel jelent meg a riport, a tartalomjegyzékben arról írnak, hogy Lukacs visszatér szülőföldjének fővárosába, ahol régimódi kiszolgálást és jutányos árú üzleteket talált, miközben Helmut Newton kapta le a város lendületét. 

A befotózott szövegrészletek szerint Lukacs egy forró nyári vasárnap délutánon már az érkezése utáni első órában érzi a változás vibrálását a levegőben, Budapest pedig fordulópont előtt áll – majd a dunai látképről kezd értekezni, a szöveg alapján az egyik Duna-parti szállodában lehetett szobája, folyóra néző kilátással. 

Egy másik látható részlet szerint Magyarország rendezett, erőszakmentes módon "kiszabadult a kommunisták markából", Budapest pedig újra sikk lett, biztos a kulturális függetlenségében. Valószínűleg ez utóbbit illusztrálták a Kukorellyékről készített fotóval is: ezen a mai New York (akkor még Hungária) kávéházban látható az 1989-ben alapított 2000 című folyóirat szerkesztősége azzal a képaláírással, hogy a díszítésekkel teli kávéházat kedvelik az értelmiségiek, valamint a gazdag édességek rajongói is. 

Kukorelly azt írta a képhez: "Helmut Newton stábja 1990-ben járt Budapesten, és tk. a New York (akkor még Hungária) kávéházban fotózta a 2000 c. folyóirat szerkesztőségi asztalánál Török Andrást, Herner Jánost, K E-t (vagyis Kukorelly Endrét – a szerk.), Horváth Ivánt, Margócsy Istvánt és Hafner Zoltánt." Íme: 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.