Egy kép a múltból: 1990-ben Helmut Newton fotózta a New York kávéházban Kukorelly Endrééket

  • narancs.hu
  • 2025. február 10.

Sorköz

A rendszerváltás után újjászülető Budapestről a Condé Nast Traveler közölt egy riportot, ahhoz készült a kép. 

Különös emléket osztott meg vasárnap Kukorelly Endre író: a neves amerikai Condé Nast Traveler magazin 1990. áprilisi számáról tett közzé néhány képet, a lapban ugyanis John Lukacs magyar születésű amerikai történész és író írt a rendszerváltás után újjáéledő budapesti életről, a riportjához a képeket pedig a világhírű, főleg divatfotóiról ismert német-ausztrál fotós, Helmut Newton készítette. 

A Kukorelly által megosztott képek szerint a lapban "Újjászületett Budapest" címmel jelent meg a riport, a tartalomjegyzékben arról írnak, hogy Lukacs visszatér szülőföldjének fővárosába, ahol régimódi kiszolgálást és jutányos árú üzleteket talált, miközben Helmut Newton kapta le a város lendületét. 

A befotózott szövegrészletek szerint Lukacs egy forró nyári vasárnap délutánon már az érkezése utáni első órában érzi a változás vibrálását a levegőben, Budapest pedig fordulópont előtt áll – majd a dunai látképről kezd értekezni, a szöveg alapján az egyik Duna-parti szállodában lehetett szobája, folyóra néző kilátással. 

Egy másik látható részlet szerint Magyarország rendezett, erőszakmentes módon "kiszabadult a kommunisták markából", Budapest pedig újra sikk lett, biztos a kulturális függetlenségében. Valószínűleg ez utóbbit illusztrálták a Kukorellyékről készített fotóval is: ezen a mai New York (akkor még Hungária) kávéházban látható az 1989-ben alapított 2000 című folyóirat szerkesztősége azzal a képaláírással, hogy a díszítésekkel teli kávéházat kedvelik az értelmiségiek, valamint a gazdag édességek rajongói is. 

Kukorelly azt írta a képhez: "Helmut Newton stábja 1990-ben járt Budapesten, és tk. a New York (akkor még Hungária) kávéházban fotózta a 2000 c. folyóirat szerkesztőségi asztalánál Török Andrást, Herner Jánost, K E-t (vagyis Kukorelly Endrét – a szerk.), Horváth Ivánt, Margócsy Istvánt és Hafner Zoltánt." Íme: 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.