Elfelejtett Günter Grass novellákkal jött ki a Nobel-díjas szerző kiadója

  • KD
  • 2019. július 28.

Sorköz

A német író eredetileg álnéven kiadott rövidprózája évtizedekig lappangott.

A háború utáni német prózairodalom óriása, az 1999-es Nobel-díj kitüntetettje, Günter Grass négy évvel ezelőtt, 2015-ben hunyt el. Idén tavasszal, halála évfordulójára időzítve jelentetett meg kiadója egy vékonyka kötetet tőle, amit a kritika most valóságos felfedezésként üdvözöl.

Pedig nem új szövegek ezek, a Grass-kutatók jól ismerték őket, sőt a Steidl Kiadó nagyszabású 2007-es Grass-összkiadásában (12 kötetes, 9000 oldalas, díszdobozos sorozat) is szerepeltek, csak épp senkinek sem tűntek föl a nagy művek árnyékában.

Az eredeti és az új kiadás.

Az eredeti és az új kiadás.

 

A Rheinische Postban a napokban megjelent kritikájában Ronald Schneider arra hívja fel a figyelmet, hogy a kis kötet újbóli, önálló megjelentetése alkalmat adhat a grassi életmű egy rejtett mozaikdarabkájának újraértékelésére.

Az Artur Knoff elbeszélések címmel összegyűjtött tizenhárom rövid történet ugyanis most először jelenik meg ilyen formában Grass neve alatt. Az eredetileg 1968-ban a Literarisches Colloquium Berlin sorozatában megjelent könyvecske ugyanis akkori változatában egyszerűen Elbeszélések címmel jött ki, szerzőként pedig az író álneve, Artur Knoff állt a borítón. További érdekesség, hogy a borítóképen szereplő komoly kinézetű, bajuszos, pipázó, sapkát viselő fiatal szerző nem más volt, mint Grass felesége, Anna Schwarz, az író ruháiban, álbajusszal.

Grass talán a korai nagyregényei, az úgynevezett danzigi trilógia (A bádogdob, Macska és egér, Kutyaévek) után vélhette úgy, hogy a szellősebb kistörténeteket jobb, ha nem a saját nevén jelenteti meg, írja Schneider. Ugyanakkor az ismeretlen szerző debütáló kötetének tűnő könyvecske így jóval kevesebb figyelmet kapott a megérdemeltnél, és bár írtak róla pozitív kritikákat, meglehetősen gyorsan feledésbe merült.

A Rheinische Post kritikusa szerint a mostani kiadás lehetőséget ad a nagy formák mestereként elkönyvelt Grass kisprózaírói teljesítményének felfedezésére is.

(Forrás: rp-online.de)

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.