Lovasi, a nagy mesemondó

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 22.

Sorköz

A Kiscsillag új lemezének deluxe változata nem bónuszdalokat jelent.

Kiadója „egészen egyedülállónak” nevezi azt a könyvet, amit a Kiscsillag tavasszal megjelent Tompa kések című albuma bővített kiadásának is mondhatnánk, mivel a szokásostól eltérően itt nem dalokban jelenik meg az extra tartalom.

„Nem melléklete, nem is díszesen »lábjegyzete« az idei Kiscsillag-albumnak, hanem egy olyan, sok fantáziával és nagy műgonddal összeállított párhuzamos kiadvány, amivel együtt válik igazán teljessé a Tompa kések nagylemez világa” – írják a könyv beharangozójában, hozzátéve, hogy mindez Lovasi András és az album dizájnját jegyző Vetlényi Zsolt festőművész-grafikus közös munkája. Az utóbbi rajzaival, festményeivel, Lovasi András pedig meséjével egészíti ki a lemezen hallhatókat, amely szándékuk szerint keretbe foglalja az új Kiscsillag-albumot.

„Valamikor a kilencvenes évek elején egy költő irigykedve hasonlította össze az általunk eladott lemezek (kazetták, bakelitek, cédék) több tízezres példányszámait egy sikeres verseskötet eladott darabszámával. Most, hogy mi zenészek is közelítünk ezekhez a számokhoz, ideje volt, hogy olyan kiállítása is legyen egy albumunknak, amit akár órákig lehet forgatni, mint egy jó verseskötetet. Ehhez az elképzeléshez szegődött társul Vetlényi Zsolt” – mondta Lovasi András, akinek királylányos meséje Földes Eszter előadásában hallható is az új kiadványban, amit 250 dedikált példányban adtak ki.

Borítókép: Németh Dániel

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.