Lemez

Aki elfogult Lovasiék iránt, ezt is szeretni fogja

Kiscsillag: Tompa kések

Zene

Lovasi András hobbiprojektnek indult zenekara elég nagy ívet járt be az elmúlt 15 évben. Eleinte nagyrészt vicces, tét nélküli, ikergitározásra épülő dalokat írtak, ez a koncepció a 2011-es Néniket a bácsiknak albumon csúcsosodott ki.

Lovasi András hobbiprojektnek indult zenekara elég nagy ívet járt be az elmúlt 15 évben. Eleinte nagyrészt vicces, tét nélküli, ikergitározásra épülő dalokat írtak, ez a koncepció a 2011-es Néniket a bácsiknak albumon csúcsosodott ki. Majd jött egy érezhető megcsömörlés, és a 2014-es Szeles éles váltással már jóval mélyebb lemez lett. Ezt az irányt vitte tovább a három éve megjelent Semmi konferencia, és a Tompa késekről is az a hallgató első benyomása, hogy sokkal inkább mondanivalót szeretne közvetíteni, mint popzenei keretek között szórakoztatni.

false

 

Fotó: Megadó Kiadó

 

A vezérfonalat ezúttal a különféle párkapcsolati válságok és egzisztenciális szorongások adják, Lovasitól szokatlan módon, hiszen bevallása szerint sem szokott annyit foglalkozni ezzel a témával. Most viszont az egész koncepciót erre fűzte fel, közéleti kikacsintás is csak néhány van a lemezen. A produceri teendőket Lázár Domokos, az Esti Kornél gitáros-dalszerzője látta el, aki gyökeresen átformálta az egészet: a hangszerelés mellett abba is beleszólt, mi kerüljön a lemezre és mi maradjon inkább le.

A Tompa kések érett anyag, művészileg magasabb polcon van, mint sok zenekar teljes életműve. Ezzel együtt nem érzem azt, hogy a törzsrajongókon kívül szélesebb réteget is meg tud szólítani. Aki eleve elfogult Lovasiék iránt, ezt is szeretni fogja, de ami engem illet, három-négy számnál – amilyen a tényleg erősre sikerült címadó dal, a legvégére hidden trackként becsempészett Ugatós vagy a Paranoiám – többet aligha fogok rendszeresen hallgatni róla.

Megadó Kiadó, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.