Milan Kundera negyven év után lett újra cseh állampolgár

  • narancs.hu
  • 2019. december 3.

Sorköz

Visszakapta hazája állampolgárságát a világhírű író.

November végén visszakapta cseh állampolgárságát a világhírű író, Milan Kundera, akit még 1979-ben fosztottak meg akkor még csehszlovák állampolgárságától.

A francia Le Figarónak a párizsi cseh nagykövet, Peter Drulak erősítette meg a hírt és azt mondta, egy nagyon fontos szimbolikus gesztusról van szó, "a legnagyobb cseh író szimbolikus visszatéréséről Csehországba".

A diplomata azt is elmondta, ő maga adta át a cseh állampolgárságot igazoló dokumentumot a 90 éves Kunderának a lakásán, a felesége jelenlétében. Hozzátette, az író utálja a ceremóniákat, és ez is egy egyszerű pillanat volt.

Az eseményen ugyanakkor a nagykövet tolmácsolta Csehország bocsánatkérését az írónak a korábban elszenvedett támadásokért. Elmondása szerint Kundera jó hangulatban volt, átvette a dokumentumot és megköszönte.

Milan Kundera 1975-ben hagyta el Csehszlovákiát és költözött Franciaországba, 1979-ben pedig meg is fosztották hazája állampolgárságától.

Azt, hogy most megkaphassa a cseh állampolgárságot, a Le Figaro szerint Andrej Babis cseh kormányfő kezdeményezte.

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.