rés a présen

„Mint egy naiv külföldi”  

Maros András író

  • rés a présen
  • 2021. január 13.

Sorköz

Mi közünk van Dániához?

rés a présen: Legutóbbi köteted, a Két-három dán dánokról szól, de Magyarországon játszódik. Mi közünk van nekünk, neked a dánokhoz?

Maros András: A budapesti éjszakában, romkocsmákban, majd Zalában kalandoznak a szereplők, de a történet során otthonukban, Dániában is találkozhatunk velük. Egyszer Szálinger Balázs költő barátom úgy vezetett körbe Zalában, mint a könyvben az idegenvezető a dánokat, és a környék szépsége is legalább annyira lenyűgözött, mint a regénybeli Sørent. Sok helyen jártam már a világon, de ott és akkor úgy csodálkoztam rá a kora őszi, narancssárga fényben szikrázó vidékre, mint egy naiv külföldi turista, aki véletlenül tévedt oda. Innen jött az ötlet. Arra gondoltam, szívesen „hoznék ide” egy külföldi baráti társaságot, akik túl azon, hogy felfedezik a mesés környéket, magukról, egymásról és a barátságukról is tanulnak valamit. Miért pont dánok? Egyrészt van egyfajta skandinávmániám – Koppenhágát már akkor imádtam, amikor még nem is jártam ott –, másrészt épp akkor nyertem el egy egy hónapos dániai ösztöndíjat, amikor az ötlet foglalkoztatni kezdett. Szóval adta magát a dolog.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.