Könyv

Nyáry Krisztián: Általad nyert szép hazát

A himnusz és a himnuszok kalandos élete

  • d. magyari
  • 2020. december 9.

Sorköz

Olykor nem árt az általánosban tanultakat revideálnunk; például Kölcsey Himnusza kapcsán.

Tán ez mozgathatta Nyáryt is, mikor – a kissé bulváros címe ellenére – nagyszerű, rendkívül informatív, adatgazdag és érdekfeszítő könyvét megírta a Himnuszról és a Szózatról, más himnuszok és közösségi dalok történetével egyetemben.

A könyv sorra veszi a Himnusz „rejtélyeit”. Miért a kanásztánc ritmusképletét választotta Kölcsey? Alcím-e az alcím, vagy a cím része? Persze, ezekre nincs egzakt válasz, mint ahogy az is csupán Nyáry feltételezése, miszerint Kölcsey „a jelenben kér szánalmat a – most is tartó – szenvedések miatt”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.