Salman Rushdie támadója állítása szerint csak pár oldalt olvasott a Sátáni versek című műből

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 18.

Sorköz

A támadó meglepődött, hogy az író túlélte a merényletet. Nem árulta el, a fatva miatt támadott-e.

A New York állambeli Chautauqua megyei börtönből adott interjút a Salman Rushdie megkéselésével megvádolt 24 éves Hadi Matar, aki a BBC szerint azt mondta, mindössze két oldalt olvasott az író vitatott regényéből, a Sátáni versekből. Matar ártatlannak vallotta magát, miután a múlt héten késsel támadt Rushdie-ra egy New York-i irodalmi fesztiválon.

A 24 éves, New Jersey-i férfi arról nem beszélt, hogy a fatva miatt támadásta-e meg az írót. 

Tisztelem az ajatollahot. Nagyszerű embernek tartom. Ennyit akarok mondani erről."

De azt elmondta, "meglepődött", amikor megtudta, hogy Rushdie túlélte a támadást. Rushdie-ról úgy fogalmazott:

Nem szeretem azt az embert. Nem hiszem, hogy nagyon jó ember lenne. Nem kedvelem. Nagyon nem kedvelem. Ő olyasvalaki, aki megtámadta az iszlámot, aki megtámadta a hitüket, a hitrendszerüket.

A támadó azt állítja, teljesen egyedül cselekedett. Elmondása szerint azért utazott Rushdie előadásának helyszínére, mert korábban a Twitteren látta, hogy itt fog fellépni. Busszal érkezett a városba, az éjszakát pedig a fűben, a rendezvényhelyszín mellett töltötte.

Rushdie-t mostanra levették a lélegeztetőgépről, és újra tud beszélni, de megsérült a mája, több idege, és lehet, hogy elveszíti az egyik szemét. Három szúrás érte a nyaka jobb oldalát, négy a hasát, kettő a mellkasát, és megsérült a jobb combja is.

(BBC)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.