„Tetvek és ütlegek között, a tökély ilyen méltóságával"

Sorköz

Zelk Zoltán az „eltűnt” Radnóti Miklósról, 1945-ben.

„A Borból Németországba került munkaszolgálatosok közül, aki Radnóti Miklós sorsáról bármit tud, jelentkezzék a Rádió elnökénél!” 1945. július 21-én jelent meg e felhívás a lapokban, elnök-feladója Ortutay Gyula volt, Radnóti barátja, aki ekkor már ismerte a Bori notesz verseit; a költő a versek másolatát a szociológus Szalai Sándorra, munkaszolgálatos bajtársára bízta, aki hazatérte után átadta azokat Ortutaynak. „Annyi kétség és  félelem után ismét bizakodni kezdtünk: a versek ereje

false

is sugallta, hogy élnie kell Miklósnak, él és visszajön. Egymást ellentmondó híreket hallottunk addig, s vártuk őt ismét” – emlékezett vissza később Ortutay Gyula. Egy évvel később, az Ünnepi Könyvhétre jelent meg a Tajtékos ég című kötet, amit még Radnóti tervezett, felesége, Gyarmati Fanni kiegészítette azokkal a versekkel, amelyek Szalai Sándoron keresztül kerültek Ortutay Gyulához.

Amikor a kötet megjelent, még nem lehetett tudni hogy Radnóti él-e vagy meghalt, bár minden jel arra utalt, hozzátartozói és barátai ekkor már lemondtak arról, hogy élve látják a költőt.

„Kezdjük ővelük, akiket úgy várunk vissza – indítja a Szabadság című lapban megjelent recenzióját Zelk Zoltán Radnóti Miklós, Gellért Andor Endre és Pap Károly 1946-os könyvhétre megjelent köteteiről, de mindjárt hozzáteszi: – Egyre erősebb a félelmünk: már csak műveikkel barátkozhatunk.” Zelk ismereti a kötet „statisztikai adatait” – hét év hetven verse került bele, ami nem tűnik soknak: tíz vers egy év alatt. „A bőség nála nem úgynevezett termékenységet, hanem verseinek gazdagságát jelenti. Kevés ily vívódó költőnk volt, s míg kora ifjúságában s e kötet első felében is e vívódás a kifejezés, a megoldás vívódása, későbbi verseiben a tökéletes forma, a bámulatosan éles megoldás mögött a megriadt és mégis csodálatosan kemény lélek rejtőzik. Ismerve életét azokban az esztendőkben, melyekről utoljára tudunk, ez is csodálatos, hogy ennyit írt. Az pedig szinte érthetetlen, hogy valaki a bori haláltáborban, embertelen munka, tetvek és talán ütlegek között a tökély ilyen méltóságával, a »kétszerkettő józanságával« szóljon.

Igaz, tudjuk, a kifejezés hibátlansága volt legnagyobb törekvése (…), a »hibátlan költőt«, a »jó költőt« többre becsülte igazán s nem a »nagy költőt«. Nyilvánvaló, hogy maga is erre törekedett. S mert ez a törekvése sikerült, ezért vált utolsó, hazakerült verseiben nemcsak hibátlan, de nagy költővé – írja Zelk Zoltán, majd így folytatja: – E verseket, melyek oly megrendítően, de oly halkan sikoltanak, melyek a rettegést s a lélek zihálását a költői tudatosság oly bámulatos rendjébe állítják, akkor is zokogva olvasnám, ha semmit sem tudnék írójukról, ha nem volna nekem oly és felejthetetlen e költő barátsága”.

A recenzió 1946. július 7-én jelent meg, Zelk nem tudta, hogy júniusban, talán éppen sorai papírra vetésekor tárták fel az abdai tömegsírt és azonosították Radnóti Miklóst.

De nemcsak ő, hanem Radnóti felesége és barátai is csak azután értesültek a költő halálhíréről, hogy augusztus 1-jén az Új Életben közölték a nevét. „A lap 14. oldalán olvashattuk a felhívás címét s könyörtelenül tárgyilagos szövegét: »Jelentkezzenek az Abdán meggyilkolt munkaszolgálatosok hozzátartozói.« Miklós neve a 12. sorszámon szerepelt. Ez a hír vetett véget minden reményünknek. A felhívás befejező része aztán további tájékoztatást adott, ugyanolyan részvétlenül, mint a győri Izraelita Szentegylet tisztviselőnője, akihez a következő forró augusztusi napon fordultunk” – emlékezett vissza Ortutay Gyula.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.