Interjú

„Bődületes extra költségek”

Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a tokiói olimpiáról

  • Simon Andrea
  • 2021. március 24.

Sport

Az idén nyárra halasztott tokiói nyári olimpia megrendezése az egyetlen, ami az eddigi károkat mérsékelheti – vélik az olimpiai mozgalomban. Az egykori olimpiai ezüstérmes vívót a magyar olimpikonok oltásáról is kérdeztük.

Magyar Narancs: Előfordulhat-e az ottani és a globális járványhelyzet miatt, hogy idén nyáron Tokióban mégsem lesz olimpia?

Kulcsár Krisztián: Erre nagyon kategorikusan tudok válaszolni: nem. Semmi nem mutat arra, hogy ennek reálisan kalkulálható valószínűsége lenne.

MN: A lehetséges szcenáriók közül ön szerint melyik a legvalószínűbb? Nézőkkel, nélkülük, vagy csak japán nézők előtt rendezik majd meg a játékokat?

KK: Ez az ügy március 20-án abban az értelemben eldőlt, hogy külföldi nézők biztosan nem lesznek a lelátókon. Ezzel együtt továbbra is nyitott kérdés, hogy engedik-e a japán szurkolókra korlátozva az események teltházas lebonyolítását, illetve az eseményre akkreditációval utazók számában is el tudok még képzelni csökkentést.

MN: Mi a terv a fertőzési kockázatok minimalizálására?

KK: A részvételhez kapcsolódó részletes előírásokat, a playbookot a szervezőbizottság már februárban publikálta (lásd keretes anyagunkat! – a szerk.). Ez a szabályzat minden akkreditált résztvevőre vonatkozik, ideértve a versenyzőkön túl az edzőket, az egészségügyi dolgozókat és más hivatalos kísérőket, és érezhető rajta az óvatos szigetország-mentalitás, amennyiben vitán felül rendkívül szigorú. A japán járványügyi számok egyébként jóval kedvezőbbek az európai vagy amerikai adatoknál, és talán emiatt is joggal bizakodunk abban, hogy ezt a 33 oldalas dokumentumot a járvány alakulásával összhangban később frissítik, és a korlátozásokon is valamelyest enyhítenek majd.

 
Fotó: Sióréti Gábor

MN: Azt lehet tudni, hogy mi alapján állították össze a playbookot? Láttunk jó és rossz példákat is a „buborékra”, arra vonatkozó tapasztalat viszont egyáltalán nincs, hogy egy ekkora sporteseménynél mi működhet. Sem az NBA, sem az NHL sehogyan sem hasonlítható egy olimpiához.

KK: Valóban, a nyári olimpiához fogható méretű sporteseményt az előző nyári olimpia óta nem látott a világ. Arra viszont én nem tudok válaszolni, hogy mi alapján, milyen eljárási tapasztalatok figyelembevételével készítette a playbookot a szervezőbizottság. Az viszont kijelenthető, hogy nagyon óvatos és körültekintő a szabályozás.

MN: A budapesti kardvilágkupára a „buborék” ellenére is bekúszott a koronavírus. Van információja arról, mindez hogyan történhetett?

KK: Semmilyen olyan megbízható információ nincs és nem is lehet, ami indokolja a fenti állítást. Ki állítja, hogy például nem a Budapestre vezető úton kapták el a vírust, akiket később pozitívra teszteltek?

MN: Vannak-e olyan követelmények, amelyeket a NOB a pandémia miatt pluszban támaszt a nemzeti olimpiai bizottságok felé?

KK: Nincsenek. Korlátozások vannak, amelyek minden nemzeti olimpiai bizottságra, illetve minden Tokióba utazó delegációra vonatkoznak, valamint a járvány miatt foganatosított egyedi előírások.

MN: A NOB egyelőre csak ösztönzi a résztvevőket arra, hogy oltassák be magukat. Ez változhat?

KK: Nincs kötelező oltás, és nem is várható ebben a kérdésben változás.

MN: Sokakban visszatetszést kelt olimpikonjaink soron kívüli beoltása…

KK: Nem lep meg, hogy van, akiben visszatetszést kelt, és megértem ezt az álláspontot is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.