Interjú

„Bődületes extra költségek”

Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a tokiói olimpiáról

  • Simon Andrea
  • 2021. március 24.

Sport

Az idén nyárra halasztott tokiói nyári olimpia megrendezése az egyetlen, ami az eddigi károkat mérsékelheti – vélik az olimpiai mozgalomban. Az egykori olimpiai ezüstérmes vívót a magyar olimpikonok oltásáról is kérdeztük.

Magyar Narancs: Előfordulhat-e az ottani és a globális járványhelyzet miatt, hogy idén nyáron Tokióban mégsem lesz olimpia?

Kulcsár Krisztián: Erre nagyon kategorikusan tudok válaszolni: nem. Semmi nem mutat arra, hogy ennek reálisan kalkulálható valószínűsége lenne.

MN: A lehetséges szcenáriók közül ön szerint melyik a legvalószínűbb? Nézőkkel, nélkülük, vagy csak japán nézők előtt rendezik majd meg a játékokat?

KK: Ez az ügy március 20-án abban az értelemben eldőlt, hogy külföldi nézők biztosan nem lesznek a lelátókon. Ezzel együtt továbbra is nyitott kérdés, hogy engedik-e a japán szurkolókra korlátozva az események teltházas lebonyolítását, illetve az eseményre akkreditációval utazók számában is el tudok még képzelni csökkentést.

MN: Mi a terv a fertőzési kockázatok minimalizálására?

KK: A részvételhez kapcsolódó részletes előírásokat, a playbookot a szervezőbizottság már februárban publikálta (lásd keretes anyagunkat! – a szerk.). Ez a szabályzat minden akkreditált résztvevőre vonatkozik, ideértve a versenyzőkön túl az edzőket, az egészségügyi dolgozókat és más hivatalos kísérőket, és érezhető rajta az óvatos szigetország-mentalitás, amennyiben vitán felül rendkívül szigorú. A japán járványügyi számok egyébként jóval kedvezőbbek az európai vagy amerikai adatoknál, és talán emiatt is joggal bizakodunk abban, hogy ezt a 33 oldalas dokumentumot a járvány alakulásával összhangban később frissítik, és a korlátozásokon is valamelyest enyhítenek majd.

 
Fotó: Sióréti Gábor

MN: Azt lehet tudni, hogy mi alapján állították össze a playbookot? Láttunk jó és rossz példákat is a „buborékra”, arra vonatkozó tapasztalat viszont egyáltalán nincs, hogy egy ekkora sporteseménynél mi működhet. Sem az NBA, sem az NHL sehogyan sem hasonlítható egy olimpiához.

KK: Valóban, a nyári olimpiához fogható méretű sporteseményt az előző nyári olimpia óta nem látott a világ. Arra viszont én nem tudok válaszolni, hogy mi alapján, milyen eljárási tapasztalatok figyelembevételével készítette a playbookot a szervezőbizottság. Az viszont kijelenthető, hogy nagyon óvatos és körültekintő a szabályozás.

MN: A budapesti kardvilágkupára a „buborék” ellenére is bekúszott a koronavírus. Van információja arról, mindez hogyan történhetett?

KK: Semmilyen olyan megbízható információ nincs és nem is lehet, ami indokolja a fenti állítást. Ki állítja, hogy például nem a Budapestre vezető úton kapták el a vírust, akiket később pozitívra teszteltek?

MN: Vannak-e olyan követelmények, amelyeket a NOB a pandémia miatt pluszban támaszt a nemzeti olimpiai bizottságok felé?

KK: Nincsenek. Korlátozások vannak, amelyek minden nemzeti olimpiai bizottságra, illetve minden Tokióba utazó delegációra vonatkoznak, valamint a járvány miatt foganatosított egyedi előírások.

MN: A NOB egyelőre csak ösztönzi a résztvevőket arra, hogy oltassák be magukat. Ez változhat?

KK: Nincs kötelező oltás, és nem is várható ebben a kérdésben változás.

MN: Sokakban visszatetszést kelt olimpikonjaink soron kívüli beoltása…

KK: Nem lep meg, hogy van, akiben visszatetszést kelt, és megértem ezt az álláspontot is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.