Egy vagyonért konzerválja a focinihilt az MLSZ

Sport

Sportszakmai kérdésekben bevallottan csődöt mondott a szövetség, de most jönnek az új ötletek: kötelező fiatal- és magyarkvóta. Hogy ez mekkora károkat okoz, azt már most is lehet látni.

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) beismeréssel felérő ötéves tervet adott le a 2025-2030-as időszakra: a saját közgyűlése elé beterjesztett szöveg tisztességgel beismeri a magyar futball szervezése körüli buktatókat. Az elmúlt öt év célja a piaci gondolkodás elősegítése is volt a sportszervezeteknél, ebből pedig elégtelent adott magának az MLSZ. Az okot tömören megjelölték: „A jelenlegi gazdasági környezet nem kényszeríti a sportszervezeteket a piaci működésre”.

A szövegben részletesen is kifejtik a helyzetet: „Ezen a területen nem történt előrelépés. A klubok a fiatal játékosok tudatos nevelése és értékesítése helyett inkább külföldről vesznek játékosokat. A fiatal labdarúgók külföldre történő értékesítésében a játékosok számát és összértékét tekintve is messze az utolsók vagyunk a régióban.”

Erre találták ki most azt, hogy a szövetségtől csak akkor kap pénzügyi támogatást egy NB I.-es klub, ha egy meccsen öt magyar játékos végig a pályán van, közülük pedig egy 21 éven aluli. 

Erre az MLSZ-es javaslatra ráadásul a miniszterelnök is rámondta az áment.

Labdarúgó Eb-selejtezők - Magyarország-Wales

 
Orbán Viktor és Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke a Magyarország-Wales Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen a i Groupama Arénában 2019. június 11-én
Fotó: MTI/Kovács Tamás
 

A NER-esített magyar futball lényegének kiteljesedését épp Horvátországban láthatjuk mostanában demózva: Mészáros Lőrinc akkora tudásexportot hajtott végre, hogy ottani csapata, az NK Osijek kasszájából is nyomtalanul folyt el ilyen-olyan szűrőkön keresztül magyar állami pénz úgy, hogy a tényleges megtérülést sehol sem látni mögötte. Ebben a térségben ha feltőkésít valaki egy futballklubot, akkor már az erős motivátornak számító magas fizetések miatt is természetes, hogy kijön valami: Eszéken első körben dobogós lett a csapat, de a magyar bajnokság minősége is jelentősen javult az elmúlt tizenöt évben. Hogyne javult volna, hiszen az infrastruktúra – aminek fejlesztését az MLSZ most gyakorlatilag befejezettnek tekintette – szinte mindenhol kifogástalan az országban, a felnőtt csapatok európai szintű stadionokban focizhatnak, miközben a stabil anyagi háttér miatt jobb minőségű játékosok számára vált vonzóvá az NB I., mint mondjuk 2005-ben. A feltőkésítés ilyen-olyan módon állami eszközökkel történt: akár strómanok, akár állami szponzorok, akár államnak kedves cégek érkeztek a fociklubokhoz. Ezt kiegészítette a tao-rendszer, ami tulajdonképpen amolyan Stadler József-i módon történtő adóelkerülés, csak ez most épp legálisnak van mondva. A tőkésítés nemcsak stabil helyzetet okozott, hanem például azt is, hogy “gyanúsan” sokan akarták támogatni a felcsúti Puskás Akadémiát, aminek köszönhetően az 1500 lelkes falunak az egész magyar futballt megszégyenítő pénzügyi lehetőségei vannak.

 
Orbán Viktor a Puskás-Suzuki Kupa díjátadóján nyilatkozik az állami tévének a felcsúti stadionban 2024. május 20-án
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
 

Visszatérve a lényeghez: a beérkező pénz tehát javított a minőségen, de azt maga az MLSZ is észrevette, hogy ez úgy általában véve nem sokat segít a magyar futballon. Se a felcsúi akadémia, se a többi csapat nem igazán nevelt ki tehetséges focistákat, akik aztán külföldre szerződve nemcsak a főprojektként kezelt válogatottat erősítenék, hanem szép lassan el is lehet engedni a klubok kezét, hiszen a játékosüzletből már fent kellene tudnia tartani magát a többségnek, de legalább is kevésbé kéne a teljes működését arra építeni, hogy Orbán Viktor szereti a focit. Ez a szemléletváltás nem történt meg: a fiatal játékosok átlagos játékperce a 2020/21-es szezonban 79 perc volt, a 2023/24-es szezonban pedig 79,86 perc, de a magyar állampolgárságúak átlaglétszáma a pályán sem mutat különösebb eltérést. Azt pedig könnyű kisakkozni, hogy ha nincsenek ifjú magyarok a focipályákon, akkor nincs kit eladni a Real Madridnak nagy pénzért. Eredményeket nézve persze szépen fest, hogy a Ferencváros focicsapata évek óta kijut valamelyik európai kupasorozatba, de azt nem nehéz belátni, hogy a Fradi jó szereplése nem állami érdek. Kérdés persze, hogy létezik-e egyáltalán bármiféle állami érdek a futballban, de ha elfogadjuk, hogy ez a sport kiemelt projekt, akkor a cél csak a megtérülés lehet. Ha pénzben nem is, akkor abban, hogy a sport minél több hazai tehetségnek adjon kitörési lehetőséget. Ez jelenleg csak minimálisan és nagyon torz formában van meg: a klubok ugyanis a rendelkezésükre álló pénzből inkább külföldről vesznek játékosokat. Sokatmondó adat, hogy a 2010-es évek elejének talán legnagyobb “magyar focisikere” lett, hogy a Fradi 2014-be Angliába adta el a bosnyák Muhamed Besicset. Az NB I.-ben összesen 47 alkalommal pályára lépő focista karrierjét úgy követte az államközeli sportsajtó, mintha saját nevelés lett volna.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.