Itt járt a legyőzhetetlen - Semmy Schilt Budapesten

  • Linder Bálint
  • 2008. július 17.

Sport

A K1 háromszoros világbajnoka edzést tartott Csillebércen. A "Torony" még sokáig a csúcson akar maradni, a vészkijárat talán Hollywood.

Tévéképernyőn keresztül is úgy festett, hogy gondolkodás nélkül rábíznánk az orosz államadósság rendezését. Bemelegítés alatt dobbant egyet a csillebérci edzőteremben és a szomszédos KFKI-ban kezdhetik elölről az anyagtudományi kísérleteket. A "Torony" becenévre hallgató holland 212 cm magas, versenysúlya 137 kg, az egyik legkeményebb küzdősport, a több stílusból összegyúrt K1 királya. A világ egyik legjobb harcosa. 2005 óta világbajnok, a leghosszabb idő óta veretlen. Japánban, a K1 hazájában félisten. Világszerte milliók imádják, és persze rengetegen utálják: egy ekkora ember mindig elrontja a játékot.

Egy különösen nyomasztó novemberi napon, 2005-ben, a K1 Grand Prix elődöntőjében padlóra küldte Remy Bonjaskyt, a repülő hollandit, a női nézők kedvencét, aztán a döntőben a kőkemény és technikás brazil Feitosát is legyőzte, s azóta ő az uralkodó a világon. Kíméletlen regnálását a nagy elődök arcképcsarnokának feldúlásával kezdte: a GP után pár héttel lesöpörte Ernesto Hoostot, Mr. Tökéletest, a technikai zsenit. Az új bajnok nem csak a legképzettebb elitet hódoltatta. A darabos mozgású KO-király Sefo leütéséből felállt, majd földbe verte a maori harcost - akit egy korábbi elszámolási vitában üzletfelei házbontásra használt lengő kőgolyóval sem tudtak leteríteni -, majd Mighty Mót, a hawaii kolosszust, végül leszámolt a K1 két emblematikus figurájával. A dinamitöklű akcióhőst, Le Bannert egyszerűen ledarálta, a hidegfejű művész, Peter Aertz pedig feladta ellene.

Semmy trónját nehéz lesz ledönteni: az arányos óriás néhány szörnyszülött konkurensével szemben (mint például Hong Man Choi, Dél-Korea: 218 cm, 165 kg) nem csak bambán kalimpál a ringben. A ketrecharcban és kick-boxban is eredményes világsztár az ashihara karatéból indult, Pestre a Magyar Kyokushin Szövetség meghívására érkezett.

A K1 a budo (harcművészet) és a show-biznisz gyermeke. A karate, taekwondo, de főleg a kick-box, thai boksz és az ökölvívás leghatékonyabb elemeit felhasználó versenyrendszerben évről évre kiderül, ki a legjobb fighter a világon. Az alapító, a jó szemű Kazuyoshi Ishii mester először tizenöt éve rendezett gálát Tokióban, a K1 ma a bevételeket tekintve a legsikeresebb sport a szigetországban.

A meccsek akciófilmszerűen izgalmasak, a díszletekre nem sajnálják a pénzt. Pörgős, high-tech ütközet folyik bokszkesztyűben két kézzel, lábbal és térddel; a fejelés, a könyök használata tilos. A ringben a bírók az agresszivitást is pontozzák, a mérkőzések csak 3-5 menetesek, így a profi boksztól eltérően alig látni fogást, maszatolást, csak a szakértők számára érdekes hosszú belharcot, erejükkel spóroló versenyzőket. Ez azonban nem ketrecharc, ahol a földön fekvőre megpróbálnak páros lábbal ráugrani, és nem is az idióta amerikai pankráció. Józan harcművészeket látunk, akikkel az edzők mellett történetesen marketingszakemberek is foglalkoznak; a legnagyobb sztárokat a Sony Play Station konzolján is ugráltathatjuk. A siker egyik záloga Ishii mester publicitás iránti remek érzéke. Pár éve például nemcsak leszerződtette a K1-hez a kiöregedett Mike Tysont, aki valószínűleg sosem fog ringbe lépni, de egy alteregót körbehordozva hónapokra ellátta a sajtót a gyerekkorukban elszakított Tyson ikrek szívszorító legendájával. (Azért mindenre ő sem képes: évekre elhúzta, de elkerülni nem tudta, hogy adócsalás miatt börtönbe vonuljon; a jogokat állítólag a Sony veszi meg tőle). Ha az aktuális lufi kipukkad, mindig van egy szörny, aki a közönséget fellelkesíti, a puristákat viszont őrületbe kergeti. A legemlékezetesebb Bob Sapp, avagy a Barom, a levitézlett amerikai rögbijátékos, a maga 170 kilójával és borzasztó ábrázatával. Röhej, amit művel, de ha elindul, csak a gong állítja meg - olykor világklasszisok ellen is. Sapp egy időben jobb "reklámarc" volt, mint Beckham. "A legnagyobb őrület Japánban Godzilla óta" - fogalmazott pár éve egy tokiói napilap. A helyi közönség számára az óriás termetű versenyzők már önmagukban is félistenek, de a K1 egyre népszerűbb Brazíliában és az USA-ban, a Eurosport hetente jelentkező "Fight Club" magazinja révén hódít a kontinensen is. Európai főhadiszállása Hollandia, de már nálunk is masszív rajongótábora van. A legjobb magyar versenyző Karacs Attila, legutóbb a dunaújvárosi sportcsarnokban rendeztek nemzetközi gálát.

A budapesti edzésen épp a páros gyakorlatoknál tartanak. Schilt a védjegyének számító térdrúgást egy kombinációban tanítja. Ellenfelei jó részét úgy intézi el, hogy pár centit megemeli a lábát, majd a ringsegédekhez csatlakozva segít életet verni az áldozatba. A Torony kedves fiú, mosolyogva biztatja a fáradókat, de amikor edzőpartnere felé üt vagy rúg, mindenki elfordítja a fejét. "UZI-val se lehetne megállítani" - állapítja meg egy "szakíró". Schilt szigorú edző, addig gyakoroltatja az egyenes rúgást, amíg nem "robban". A tréning után gyerekedzést tart, a kiskorúak pont úgy csodálják, mint szüleik. "A csúcson maradni, most ez a kihívás" - mondja a szünetben lapunknak, de a trónkövetelőkkel nem hajlandó foglalkozni, erősködni meg nem merünk. Örömmel újságolja, hogy nemsokára a Szállító 3-ban láthatjuk Jason Statham oldalán. Szerintünk is ott a helye. Hollywoodban.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.