A dokumentum szövege szerint a visszatérítés azokat a válogatott sportolókat érintené, akik úgy döntenek, hogy más országok zászlaja alatt indulnak a nemzetközi versenyeken – számol be az Euronews.
Az ilyen szándékot legtöbbször az vezeti, hogy Oroszországot és sportolóit kizárják vagy korlátozzák a világversenyeken, és a jól kiképzett és esélyes versenyzők nem jutnak lehetőségekhez a világ sportpályáin.
„Ez az adófizetőink pénze, amit nem szabad elpazarolni” – mondta Dmitrij Szviscsev, az Állami Duma Testkultúra és Sport Bizottságának elnöke. „Csak azok mentesülhetnek, akik önerőből fizették a felkészülést, vagy még nem voltak válogatottak.”
A törvénytervezetet az Összoroszországi Ritmikus Gimnasztika Szövetség elnöke és a válogatott vezetőedzője, Irina Viner is támogatja. Szerinte teljesen ésszerű arra kötelezni a sportolókat, hogy térítsék meg a válogatottban elvégzett edzéseikre, orvosi kezelésekre és más ellátásokra fordított állami pénzeszközöket, beleértve a sportösztöndíjakat és a lakástámogatásokat is.
Nem mindenki ilyen lelkes a hazafias ötlettől.
Többen felvetették, hogy az elgondolás diszkriminatív is,
hiszen az élsakkozók kinevelése nem kerül sokba, viszont ők a kereseti ranglista élbolyában vannak. Ezzel szemben egy nehézatléta vagy egy öttusázó felnevelése igen drága, viszont kevesebbet keresnek vele.
Mások azt mondják, hogy a váltságdíjat képtelenség pontosan kiszámolni, annyi minden tartozik bele, és sok kiadás összekeveredett más költségekkel, például a repülőjegyekkel, egy edzőtábor díjaival vagy az orvosi költségekkel, és sok egyéb mással.
2022-ben, az ukrajnai háború kitörése után az orosz és fehérorosz sportolókat ideiglenesen felfüggesztették a legtöbb nemzetközi versenyen való részvételből. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csak 2023 márciusában engedélyezte, hogy versenyezhetnek, de semleges zászló alatt és nemzeti himnusz nélkül.
Az elmúlt évben legalább 204 orosz sportoló változtatta meg állampolgárságát, köztük 141 sakkozó.
A zászló alatt különösen Alexandra Kosztejnyuk említhető (Svájc), aki az orosz sakk történetének egyik legsikeresebb sportolója, női világbajnok – írja az Euronews.
A NOB októberi ülése előtt nem várható döntés az orosz és a belorusz sportolók ügyében, addig a két ország sportolói semleges színekben vehetnek részt versenyeken.