"Meg kell szülnöm a lovat" - Mészáros Gyula lovasoktató

  • Beszterczey Judit
  • 2014. augusztus 10.

Sport

Suttogónak nevezik azt a lovászt, aki jelenlétével, szavai és gesztusai segítségével képes a lovat megszelídíteni. Noha nem szereti a kifejezést, mégis ő a legismertebb magyar suttogó.

Magyar Narancs: Mi a baj a suttogóval?

Mészáros Gyula: Azért nem tartom találónak, mert a lovak alapvetően testbeszéddel fejezik ki magukat, a szavakkal viszont mindent be kell náluk kódolni. A hitemet igazolja az a merőben új felfedezés is, amely szerint a lovak agyi rezgésének a hullámhossza a rendkívül intelligens delfinekével egyezik meg. A delfin sem kifejezetten verbális lény, célszerűbb a lovakhoz is inkább testünk kifejezőeszközeivel közeledni.

MN: Hogyan kell bánni a lóval?

MGY: Semmilyen elvárásom nincs vele szemben, szelíden és empatikusan alárendelem magam az akaratának. A ló sokkal intelligensebb és együttműködőbb, mint azt gondolnánk. Ugyanakkor a ma annyira divatos erőszakos forszírozás és idomítgatás hatására általában bezár. Én arra törekszem, hogy meglegyen köztünk a kohézió, elfogadjon a mentorának. Így tízből tíz esetben visszatér hozzám, mindenfajta erőszaktevés nélkül. Egyetlen ló sem erőlteti rá magát a másikra, egyetlen ló sem ülteti vagy fekteti le a másikat, szerintem az ember se tegye ezt vele. A legnagyobb dicsőség, és ezt a diákjaim is belátják, ha nyugalmi helyzetben lefekszik mellém a ló, nálam akar megpihenni. Ez nekem többet jelent minden kupánál. Minden élőlényt a természetének megfelelően kell használnunk, a lovak pedig menekülő állatok: leginkább állnak, lépnek és legelnek. Ez a természetes jármódjuk, csupán elvétve vágtáznak. De a mai ember azonnal vágtázni akar, és ez teljesen ellenkezik a ló akaratával. Aki társának tekinti a lovat, ismeri a mondást: minden egyes vágta után eggyel kevesebb marad az állatnak.

false

 

Fotó: Szabó Imre

MN: Hol tanulta ezt?

MGY: Mivel gyerekkorom óta vonzódom a kiszolgáltatott lényekhez, kezdettől fogva olyan mestereket kerestem, akik nem erőből foglalkoznak a lóval. A nyolcvanas évek végén találkoztam a legendás tanárral, Monspart Gáborral. Az egykori huszártiszt akkoriban az örkénytábori katonai lovaglótábort vezette, de ő készítette fel az 1980-as moszkvai olimpián sikerrel szereplő militarylovasokat is. Később Új-Zélandra költöztem a családommal, a szigetországban van a legkomolyabb hagyománya a lovastusáknak és a militarylovaglásnak, úgyhogy volt mit tanulmányoznom. Új-Zélandon valóban társnak fogadják el a lovat, jobbára együtt legelészik a tehenekkel, háborítatlanul éli az életét. Miután viszszatértem, elvégeztem a kaposvári mezőgazdasági főiskola állattenyésztési karát, néhány évig különböző lovasmagazinokba írtam, de látva a hazai helyzetet, kezdett nagyon nem érdekelni a magyar lovasélet. Aztán egyszer, az utolsó utáni pillanatban szólt a főszerkesztőm, hogy utazzam Bécsújhelyre, mert valami nemzetközi nagykutyával kell interjút csinálnom. Gondoltam, felteszek néhány hülye kérdést, és haladjunk. Pat Parellinek hívták a lovast, és az ötórás bemutatója alatt leesett az állam. Tudtam, hogy őt kerestem. Könnyedsége és eleganciája visszaigazolta, hogy létezik az ideális hozzáállás a lóhoz. Parelli megerősített abban, hogy amit korábban gondoltam a kiképzésről, helyes volt, és mostantól bátran cselekedhetek úgy. A bemutatót követő néhány héten belül már felszerelés nélkül vezettem fel és ugrattam is a lovakkal. Később részt vettem a világhírű etológus, dr. Robert M. Miller lovagláskurzusán, és egy csikó születését követő imprint ("bevéső") tréningen. Tavaly felkértek, hogy vegyek részt a nemzetközi csikóelindító bajnokságon Kentuckyban. Ezen a versenyen egy még teljesen betöretlen, vad csikót kell úgy megszelídíteni, hogy később nyereggel a hátán teljesítsen egy pályát. Magyar versenyzőt még sosem hívtak meg.

MN: Egyre többen foglalkoznak nálunk lovakkal.

MGY: A legtöbb lovas és lótartó eltávolodott a természettől, és istent játszik. Még sosem volt olyan szerepkörben a ló, mint manapság. Hét végi hobbiállatként tartják, és teljes mértékben iskolákba kényszerítik. Arra használják a gazdái, hogy mindenáron rákényszerítsék a saját akaratukat. Holott a lovat isten társállatnak teremtette: azért, hogy békében és háborúban egyaránt segítse az életünket.

MN: Magától értetődő, hogy patkó kell a lóra, nyerget és ostort használnak...

MGY: Nem azzal van a gond, hogy mit szeretnénk a lótól, hanem azzal, ahogy ezt marketingeljük az állat felé. Nem az a baj, hogy felülünk vagy kantárt teszünk rá, de eszünkben sincs figyelembe venni alapvető fájdalmait, a természetes sebességét, az értelmi képességét. A szülők nem tudják, hogy javarészt félig-meddig vad lovakra teszik fel a gyereküket. Kizárólag az érdekli őket, van-e kobak vagy gerincvédő a kicsin. Az már kevésbé foglalkoztatja őket, hogy lehetne szeretetteljes a kapcsolat ló és gyermek között. A szülő mindenáron véghez akarja vinni az akaratát az állaton és a gyermekén. Ennek már semmi köze a rózsa illatához. Meg lehet így erőszakolni egy lovat, csak az a baj, hogy az állat meg fogja unni, és megtorolja valamiképp a ragadozó bánásmódot. Emiatt történik rengeteg baleset is, amely ellen nem elsősorban gerincvédővel vagy kobakkal védekezhetnénk, hanem valós kapcsolatra kellene törekednünk az állattal. Számtalan olyan lóval találkozom, akit rabszolgaként használnak: szerintem ez olyan, mintha egy nőt megfognék az utcán, és anélkül, hogy akarná, lasszót dobnék a nyakába, majd elrángatnám a cukrászdába.

MN: Hogyan kellene viszonyulnunk a lovakhoz?

MGY: A ló többet érdemel. Meg kell ismernünk, és érdemes lelassulnunk a szintjére. Sosem alakul ki valós kapcsolatunk vele, ha megspóroljuk az ismerkedési folyamatot. Mondtam már, hogy menekülő állat: először mindig arról dönt, hogy a környezetében levő élőlény veszélyes-e rá nézve. Valamennyi lónak szüksége van egy javaslattevőre az életében. A ménes is így működik, ott mindig egy idősebb kanca a vezető. Megfelelő alázattal a lovasnak addig kell változtatnia az összes megnyilvánulásán, amíg a ló ki nem választja a saját javaslattevőjének. Ilyen kivételes pillanatokban a javaslattevő a ló anyja helyébe lép, úgyszólván meg kell szülnöm a lovat. El lehet persze azt is érni az állatnál, hogy félelemből tartson tiszteletben, de ez már nem az a partnerségi kapcsolat, ami a cél kellene, hogy legyen. A lovak között sosincs agresszivitás természetes körülmények között, a vadonban. Kizárólag az ember által előidézett helyzetekben vadul meg.

MN: Meddig lehet eljutni a "lóközpontú" kiképzési módszerrel?

MGY: El kell fogadni, hogy a ló klausztrofóbiás lény, ha megérzi a teljesítménykényszert, akkor mentálisan bezárhat, mintha autistával lenne dolgunk. Ha a csikó születésekor kialakuló szeretetteljes kapcsolat mentén haladunk, és a ló választ ki bennünket, akkor bármit elfogad tőlünk, akár nyerget is tehetünk rá. Ugyanakkor objektív jelei is vannak, ha nem jövünk be neki, például hirtelen felemeli a fejét, csikorgatja a fogait, vagy pörgeti a farkát. Aki forszírozza a lovat, különböző attrakciókra kényszeríti, az nem szereti igazán.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.