Szumó Magyarországon: Testtel, lélekkel

  • Zubor Tamás
  • 2002. március 7.

Sport

A fővárosi szumóélet központja nem véletlenül a Vasas Fáy utcai birkózócsarnoka: szerda este a szumósoknál bíróvizsga zajlik, míg a birkózóknál edzés után Deák Bárdos Mihály legutóbbi vébédöntős vereségéről folyik a szó. "Misi pont egy szumófogással kapott ki - jegyzi meg Bódi Jenő szumófőtitkár, aki egyben Deák Bárdos edzője is. - El is küldöm a nagydarabok edzésére."

A fővárosi szumóélet központja nem véletlenül a Vasas Fáy utcai birkózócsarnoka: szerda este a szumósoknál bíróvizsga zajlik, míg a birkózóknál edzés után Deák Bárdos Mihály legutóbbi vébédöntős vereségéről folyik a szó. "Misi pont egy szumófogással kapott ki - jegyzi meg Bódi Jenő szumófőtitkár, aki egyben Deák Bárdos edzője is. - El is küldöm a nagydarabok edzésére."AMagyar Szumószövetség 1998-ban látta meg a napvilágot, születésénél négy klub bábáskodott, mára pedig lassan felnő: tizenegy klubbal hivatalos sportági szakszövetség lesz. A legtöbb kis sportághoz hasonlóan hiányzik a bizonyos körökben sokszor átkozott Budapest központúság. Szumóznak itt mindenfelé: Vácott, Debrecenben, a Vasasban és Soroksáron, Esztergomban, Nagykállón, Kisújszálláson, Dabason, Szolnokon, Érden és Leányfalun - összesen alig több mint százan.

A magyar bulvármédia hamar felkapta a sportágat - hercigeskedtett Ábel "Julcsi" Anitával az RTL-en, kora reggel, éhgyomorra és hasonlók -, ám a sportág mostoha körülményein mindez nem javított. A szövetség ügyeit megszállottak végzik szabadidejükben, a szerény szponzorok a barátok közül kerülnek ki, akik legfeljebb természetbeni segítséggel tudnak beszállni. Felszerelést néha a japánoktól kapnak. Legutóbb küzdőtér (mobil dodzsó) érkezett, és ígérik, hogy küldenek még anyagot a speciális versenyzőövekhez (mavasi) is. Ez nagy segítség lenne, mert egy profi darab hetvenezer forintból jön ki, bár a hazai menőknek (műkedvelőknek) talán jó lenne a harmincezres.

Persze a sportolás iránti szenvedély náluk is feledtetheti a nehézségeket. Mondhatjuk, hogy a szumó az a kiöregedett küzdősportosoknak (leginkább birkózóknak), ami az utcai futóverseny Monspart Sarolta tájfutó-világbajnoknak. "A szumóhoz kevesebb edzés is elég, egy-egy küzdelem nem tart tovább néhány másodpercnél, így nem kell hozzá akkora állóképesség, mint a többi küzdősporthoz" - avat be a sportág rejtelmeibe Bódi Jenő, aki maga is birkózó Európa-bajnok és olimpiai negyedik helyezett. "Jó sportolási lehetőség a sok magyar elhízott gyereknek, de felnőttként is el lehet kezdeni. Vonzó lehet az is, hogy a bíráskodás korrektebb, mint más küzdősportokban, mivel öt bíró figyel egy meccset" - utal saját elvesztett szöuli elődöntőjére is, amelynek vezetőbíróját a mérkőzés után eltiltották.

A profi és tradicionális szumóban nő nem léphet dodzsóra. A nemzetközi amatőr szövetség azonban nyilván figyelembe veszi a nemek egyenjogúságát, annál is inkább, mivel nem titkolt céljuk az olimpiai felvétel. A 2008-as játékokra ez össze is jöhetett volna - ha Peking helyett Oszaka kapja meg a rendezési jogot. "Hiába a sok purparlé, e sport - gyalázat - nem kell az újkori olimpiának" - szól a témához indulatosan P. Papp Zoltán Szumóbirkózás című versében. (A teljes költeményt lásd www.szumo.hu - a szerk.)

Az amatőr világkupa egyik állomása a fesztivál jellegű leányfalui magyar nagydíj, melyen nem kevés sör fogy, de itt sem tolonganak a szponzorok, pedig legutóbb is közel kétezren szórakoztak a nagydarabok meccsein. A világversenyeket a németek és az amatőr japánok uralják, de a magyarok is elcsípnek egy-egy helyezést. Libor Dezső tavalyelőtt a legnehezebbek, míg Kismóni János tavaly a legkönnyebbek (van még egy súlycsoport a középkövéreknek) között fért fel a dobogóra.

Bognár Péter

Zubor Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.