Úszásoktatás felnőtteknek - Lógok a kötélen

  • Miklósi Gábor
  • 2008. január 17.

Sport

"Újabb vágyad teljesült" - röhögök magamon kínomban, mikor már legalább fél perce küzdök egy helyben, a medence falától pár méterre. A lábaimmal egyre kétségbeesettebben csapkodok, mégsem jutok előre egy centit sem. A medence szélén Zoli, az úszóoktató közönyös arccal szemléli a vergődésemet.

"Újabb vágyad teljesült" - röhögök magamon kínomban, mikor már legalább fél perce küzdök egy helyben, a medence falától pár méterre. A lábaimmal egyre kétségbeesettebben csapkodok, mégsem jutok előre egy centit sem. A medence szélén Zoli, az úszóoktató közönyös arccal szemléli a vergődésemet.

*

"Elég jó a vízfekvésed és az egyensúlyod is, nem lesz ezzel semmi baj" - próbál lelket önteni belém, miután szégyenszemre másodszor is visszaúszom hozzá. A pánikkal és a vádlimba költözött görcscsel küzdve épp a határán vagyok, hogy belássam: késő, 37 évesen már nem fogok megtanulni háton úszni. Pedig jó ötletnek tűnt, amikor pár nappal korábban az egyik barátom szólt, hogy a Csasziban felnőtteknek is van úszásoktatás. Most meg itt vagyok, kezem a szivacspárnát markolja, hogy kizárólag a gyötrelmes, krallozó lábtempóval jussak el a 25-ös medence távolba vesző túlsó végéig - és nem megy.

Persze már akkor sejthetném, hogy a dolog nem lesz diadalmenet, amikor a bemutatkozáskor Zoli megkérdezi, hogy tudok-e úszni. (Az úszásoktatás alapszinttől a versenyzők technikai finomításáig terjed.) "Persze, csak hátúszni szeretnék megtanulni." "Tényleg nem süllyedsz el, és látszik, hogy sokáig bírod erővel, de ezt, amit előadtál, úszásnak nevezni azért kicsit túlzás" - mondja kedvesen a bemutató után. Próbálok visszamosolyogni, aztán megbeszéljük, a háttal kezdjük, utána meglátjuk, hogyan tovább.

Zolinak később eszébe jut, hogy talán segíthet a lábtempó elsajátításában, ha hason próbálkozom, de így az eddigi gyötrelmekhez heveny, fulladásos kísérőjelenségek társulnak, maradunk az eredeti verziónál. Közben azért fejlődöm: minél jobban elrúgom magam induláskor a medence falától, annál távolabb állapodok meg egy helyben. Oktatóm jó pszichológiai érzékkel belátja, hogy ha nem akar teljes reményvesztettségbe és öngyűlöletbe taszítani, muszáj lesz engednie, hogy karral is rásegítsek a dologra. A különböző kivárásos, aszimmetrikus és váltott tempójú kartechnikák gyakorlása közben lassan a lábtempóm is javulhatott, mert az egyórás szeánsz végén levezetésképpen megint kipróbálom, és végre sikerül átrugdalni magam a túlpartra.

Az első igazi sikerélmény úgy a harmadik-negyedik alkalommal ér, amikor a folyamatos tempózás közben néha már azokra a fontos részletekre is figyelni tudok, hogy a kisujjam hagyja el először a vizet, és a vállamat a kartempó közben az arcomhoz közelítsem. Egyszer csak mintha meglódulnának mellettem a sávokat elválasztó kötél addig csak lassan mozgó, színes műanyagjai. "Ez már hátúszás volt" - dicsér meg váratlanul az időközben megismert másik oktató, szintén Zoli. Az élmény hatására a rá következő héten kétszer is elmegyek a Sportba.

Legközelebb érzem, hogy jobban megy. A színes műanyagok már-már egybefolynak, gyanakodni kezdek, hogy kései felfedezés előtt álló úszófenomén vagyok. De a sávon egy 15 év körüli, a vízben kicsit túlsúlyosnak tűnő lánnyal osztozom. Egy idő után aztán arra leszek figyelmes, hogy míg én az új, nagyszerűen begyakorolt technikámmal egyszer elegánsan oda- és visszaúszom, ő kétszer, két és félszer is megteszi ugyanezt, mellen és háton váltva. Gyorsban háromszor gyorsabb. "Versenyző, ugye?" - kérdezem kicsit később, csak úgy mellékesen Zolitól, miközben a lány a bukófordulóból feljőve épp tovapillangózik. "Dehogyis, annyira nem úszik jól - válaszolta, nem is sejtve, mit tett épp az önbecsülésemmel. - Te viszont próbálj messzebbre kinyúlni és gyorsabban krallozni, hogy kevesebb tempóból érj át!" "Mégis, menynyi lenne az a kevesebb?" - kérdezem óvatosan, miután viharos krallozással, hosszúakat nyújtózva egy-egy 25-ös hosszt sikerül 32 karcsapással teljesíteni. "Jó lenne levinni 26-27-re" - mondta Zoli. "És neked mennyi kell 25-ön?" "Hát, ha belehúzok, úgy 17-18".

Az úszástanulás felnőttként nemcsak az új kihívások miatt érdekes. Este hétkor az uszoda már nincs nyitva a nagyközönségnek, rajtam kívül csak amatőr és profi sportolók vannak itt. Ilyenkor visszacsöppenek a hetvenes évek végébe, amikor először hoztak a szüleim ugyanide. A macsó közeg, az úszók és a pólósok arcába beleordító edzők, majd az öltözőben egymással kakaskodó fiúk csapkodása és hangoskodása rögtön felidézi, hogy gyerekként miért kezdtem pánikszerűen bojkottálni ezt a helyet. Szerencsére a medencében azonnal elmúlik a nyomasztó hangulat: a két Zoli mindig kedves és barátságos, ott már csak a vízzel és magammal kell megküzdenem.

"Figyelj, a hátúszás már elég jól megy, nem akarsz megtanulni gyorsúszni is?" - kérdezte néhány hete váratlanul Zoli. "Dehogynem - válaszoltam, hirtelen támadt határtalan önbizalommal -, akkor legközelebb hozok szemüveget." Azt egyből megéreztem, hogy az úszószemüveg pontos beállítása egy élethosszig tartó küzdelem lesz, amiben legfeljebb részsikereket lehet elérni, de néhány perccel később rá kellett hogy ébredjek: a gyorsúszással nagyjából a lehetetlenre vállalkoztam.

Vajon mi a titka, hogy az ember a tüdejéből egészen ki bírja fújni a levegőt a vízbe? - töprengek, miután rájöttem, hogy a rendelkezésre álló rövid idő csak a beszívásra elég, és a rossz levegővétel miatt kell megállnom háromtempónként egy-egy percre, hogy meg ne fulladjak. Úgy negyedóra alatt járom meg a 25-ös medencét oda-vissza, és kétségbeesetten evickélek vissza Zolihoz. Épp mondanám, hogy a magam részéről örülök, hogy kipróbálhattam a gyorsúszást, ám megelőz: "A levegővételt gyakorolni kell, könnyen bele fogsz jönni, teljesen jók a tempóid." Fogalmam sincs, miről beszél, és kivel kever össze, de késő: hirtelen meglátom magam, amint hasítom a habot a Balatonban, úgyhogy visszafordulok még egy körre.

Szabó Joe úszóiskola a Császár-Komjádi uszodában, hétköznap, este 7-8 között. Az oktatás az uszodai belépővel együtt 1500 Ft.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.