Lehettem volna kínai is (Jehudit Rotem)

  • - sisso -
  • 2003. június 26.

Szex

A magyar származású izraeli írónő Oly nagyon szerettem című (Múlt és Jövő) könyvének bemutatójára érkezett szülővárosába, Budapestre. Az önéletrajzi ihletésű, dokumentarista regény a század elején egy budapesti ortodox családban született nő meghurcoltatásáról és szabadságharcáról szól, nem kifejezetten a holokauszt kapcsán.
A magyar származású izraeli írónő Oly nagyon szerettem című (Múlt és Jövő) könyvének bemutatójára érkezett szülővárosába, Budapestre. Az önéletrajzi ihletésű, dokumentarista regény a század elején egy budapesti ortodox családban született nő meghurcoltatásáról és szabadságharcáról szól, nem kifejezetten a holokauszt kapcsán.

Tűsarok: A könyved egy ortodox nő szenvedéseiről szól.

Jehudit Rotem: Bárhol történhetett volna, lehettem volna kínai is. Nagyon hasonlóak a fanatikus közösségek szabályai. Nem fizikailag, hanem emocionálisan szenvedtem, de úgy tűnik, sok nő szereti ezt a dolgot, illetve megszokta. Kényelmesebb nekik parókát viselni, imádkozni, rituális fürdőbe járni, gyerekszülési versenyt játszani és eltartani a családot, míg a férj a tórát bújja. De a szokások nagyon különbözők. A szüleim például, akik Budapesten éltek és ultraortodox zsidók voltak, sosem akarták, hogy sok unokájuk legyen, talán, mert a holokauszt után a zsidó emberek nem akartak szülők lenni.

T: Miért hagytad ott ezt a közösséget és a férjedet, és miért húsz év után, amikor már hét gyermeked volt, tehát a gyerekszülési versenyben is megfeleltél?

JR: Nem azzal volt a bajom, hogy három nappal mielőtt megjön a menstruációm, szeparálni kell az ágyamat, majd el kell menni a rituális fürdőbe azért imádkozni, hogy kóser legyek, ami egyébként sehol nincs megírva a Bibliában, csak egy kései törvény. Nekem az volt megalázó, hogy nem vagyok tiszta a férfiak szemében, és nem csinálhatom, ami jólesik. Amikor húszévesen férjhez mentem, semmit sem tudtam erről, azt reméltem, hogy a férjem majd mindent megtanít nekem, de a kérdezősködéseimtől is mindig ideges volt. Elég hosszú idő után, negyven- évesen váltam el, amikor a legnagyobb lányom eladósorba került. Nem akartam, hogy a hat lányom megismételje a sorsomat. Addig is a gyerekek miatt bírtam ki az ottlétet. A fiam maradt a férjemmel, és neki is ortodox felesége lett.

T: Hogyan írtál, ha ilyesmi tilos volt a közösségedben?

JR: Egy feminista nőmagazinba kezdtem írni álnéven. A férjemmel meg is osztottam ezt a titkomat, de megígértette velem, hogy senkinek nem mondom el. Aztán beiratkoztam az egyetemre, amit nagyon ellenzett, és az ottani tanáraim is írásra biztattak. Onnantól nem bírtam ki, hogy ne dicsekedjek ezzel mindenkinek. Új támogatóim, barátaim lettek, így távolodtam el otthonról. A férjem rosszul volt, hogy megváltoztam, de én mindig más voltam.

T: A gyerekek nem akartak vallásosak maradni?

JR: Ketten tartják a hagyományokat, kóser kaja, sabbath, de ennyi. Én pedig a vallásosaknál is zsidóbb vagyok, mert többet tudok a vallásról. Utálom a fanatizmust és az intoleranciát, ennyi. Nem mondom, hogy pár évig nem volt nehéz sabbathkor felkapcsolni a villanyt, de nem szakadt le a mennyezet, és megszoktam.

T: Hogyan fogadta az írásaidat a közösséged, a férjed, a szüleid, a gyermekeid?

JR: Férfiaktól kaptam hívásokat, hogy róluk miért nem írok, hiszen ők is szenvednek a törvényektől. Sokan szeretnének inkább üzletemberek vagy katonák lenni, talán a tisztátalan feleségüket is megkívánják. A tradíció tönkre is teheti az emberek életét. A férjemmel nem tartom a kapcsolatot, valószínűleg nem is olvassa a könyveimet, a fiam sem, az anyám pedig most már büszke rám, és az izraeli magyar kolónia ismertségét is elősegítettem.

T: Férjhez mennél újra?

JR: Hat éve élek a barátommal, de függetlenül. Nem is a szerelem, az intellektuális élet hiányzott nekem az eltemettetés után. Ha hozzámegyek, akkor azért, mert a fiam gyermekeinek, a vallásos unokáimnak nem akarok kellemetlenséget. Nem az én szabályaim, de meg kell alkudnom, mert nem az egyedüli ember vagyok a földön.

T: Van a zsidó mitológiában olyan női alak, aki példaként szolgált neked?

JR: A misna-időkből Bruria, Meir rabbi lánya, aki állítólag az első században élt Izraelben, amikor a részben mizoginista rabbik összeállították a tórát. Bár az apja engedte, hogy tanuljon, azt mondta neki a férje, az igen frusztrált Hanina Ben Tradion, hogy a nők a tanulástól megkísérthetőbbek lesznek, és ezt be is bizonyítja neki. Egy tanítványát kérte, hogy csábítsa el a feleségét, és a terv sikerült is, majd Bruria öngyilkos lett. Vajon miért? Mert elárulták, vagy mert szerette azt a fiatalembert, vagy mert rájött, hogy igaza van a férjének? Erről nem ír a fáma, én viszont írtam. Szerintem az árulást vette zokon, és a férjét akarta megölni, csak maga ellen fordult. Végül is minden öngyilkosság lázadás.

T: Feministának tartod magad?

JR: Nagyon. Aki elérte, amit én, és azt mondja, hogy nem feminista, attól dühös leszek. Hol lennénk a feminizmus nélkül? Nem vagyok szervezet tagja, de tudom, hogy mi vagyok. Megvívtam a magam háborúját.

- sisso -

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.