Színház

Don Quijote voltam

  • Sisso
  • 2016. február 29.

Színház

Don Quijote voltam címmel rendezett új előadást Hegymegi Máté Dunaújvárosban. Olyat, amely kortárs kontextusba tudott helyezni egy 17. századi lovagregényt, amiről minden egykori középiskolásnak csak halvány emlékei vannak. A rendező és Gábor Sára e. h. átirata nemcsak elmeséli a történetet, hanem agyafúrt módon világít rá korunk Don Quijote-i szi­tuációira az általános tehetetlenségtől a színházcsinálás lehetetlenségéig. Próbaszituációval indítanak, a színészek várják a rendezőt, aki elakadt az autójával Budapest és Dunaújváros között. Észrevétlen elkezdődik a játék a színpadon, de mindig bejönnek különböző technikai emberek, hogy a közben egy fém­vödörrel a fején Don Quijotévé vált és látványosan megháborodott Kiss Attilával veszekedjenek. Alkatilag Jankovics Péter vendégművész volt hivatott a főszerepre, ám kiváló rendezői húzás volt, hogy végül az ünnepelt helyi színész vívja meg harcát a tükörlovaggal egy látszólag életveszélyes díszlethelyzetben. (Hegymegi fizikai színházi elképzelései néha akrobatikus teljesítményeket követelnek a színészektől, meg a díszlettervező Fekete Katától is.) Talán ezt nem bocsátja meg egy helyi rajongótábor, így látni a kedvenc komikust, aki egyébként olyat alakít, hogy eláll a lélegzetünk. Vagy hogy végig azt mondogatják, hogy „ma itt nem lesz előadás”, aztán mégis lesz, mikor a végén megérkezik Hegymegi sárosan, láthatósági mellényben, előadva a balfék rendezőt. Önbeteljesítő jóslat, úgymond. Egy hónapot élt az előadás a hírek szerint, mert a helyi közönség nem érdeklődött.

Bartók Kamaraszínház, Dunaújváros, december 21.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.