„Fel kell emelni” – Galkó Balázs József Attilát mond

Színház

Minden versét sorban, szépen, ahogy a csillag. Április 11-én az Írók Boltjában újra nekiveselkedik – azt mondja, ez transzcendens élmény, „egy rítus, egy mantra, egy zsolozsma”.

magyarnarancs.hu: Sokadszorra mond egy szuszra József Attila-összest.
Galkó Balázs: A legelső 1988-ban volt a Fiatal Művészek Klubjában, baromi régen, az egy hosszú történet. A második az Új Színházban volt 2005-ben, akkor volt József Attila 100. születésnapja, a harmadik 2010-ben, a Gát utcai szülőházban. Annak az volt az apropója, hogy akkor volt 105 éves, ráadásul az egybeesett a választásokkal is. A negyedik tavaly volt Pécsett, és tulajdonképpen volt még egy alkalom 2011-ben, amikor napi bontásban mondtam Taliándörögdön.
magyarnarancs.hu: És most éppen miért?
GB: Ez az egész akció sokkal fontosabb nekem, mint bárki másnak. Ki kell próbálni! Ha az ember sokat beszél egyfolytában, sokat olvas fel hangosan, akkor egy idő után a rezgésektől, a légzéstől, meg sok minden mástól is egy másik biológiai és ennek következtében szellemi állapotba kerül. Vagy fordítva. Ez egy transzcendens élmény. És én ezt nagyon szeretem. Most már kívánom.

false

 

Fotó: MTI

magyarnarancs.hu: Különböző formában zenészek kísérik, vagyis nincs egyedül.
GB: Nem, eddig mindig csak Márta Pista volt. Mindig csak Márta István, most nem. Most sokan lesznek, például  Szervác Attila, Szokolay Dongó Balázs, Novák János, Szakcsi-Lakatos Béla, Gerendás Péter.
magyarnarancs.hu: Van oka ennek a váltásnak?
GB: Van.
magyarnarancs.hu: És elmondja, hogy mi?
GB: Nem.
magyarnarancs.hu: Hogy trenírozza magát erre az alkalomra?
GB: Sehogy.
magyarnarancs.hu: Fogja a kötetét, és lenyomja?
GB: Le.
magyarnarancs.hu: És ha egy laikus ember a József Attilához és a verseihez fűződő viszonyáról kérdezi, mit mond?
GB: Na ugye, hogy eljutottunk idáig. (Közben nagyon mosolyog – az interjú egyeztetésekor az volt az első kérdése, hogy megkérdezem-e majd, mi a kedvenc verse  – C. D.)
magyarnarancs.hu: Persze, de nem fogom megkérdezni, van-e kedvenc verse.
GB: Nincsen. Ez az életmű esztétikailag, filozófiailag, verstanilag, nyelvileg olyan tökéletes, hogy csak rá kell csodálkozni. Fel kell emelni, mert ott van bárkinek a könyvespolcán, bele lehet kapaszkodni. Nem tudom én ezt tovább ragozni vagy jobban elmondani, mert ha tudnám, akkor József Attila lennék. Mert olyan elképesztően sűrű, sokrétű, csillogó, mosolygós, sírós, zokogós, örömös, ugrálós, egy helyben fekvős, depressziós… Gyönyör, gyönyör, gyönyör, szerelem, szerelem, szerelem.
magyarnarancs.hu: És a nézőknek vagy a...
GB: Szarok bele. Nem érdekel. Azt gondolom, hogy az egésznek van valami mitikus és misztikus jelentése, mármint annak, ha valaki nekiáll és elmondja, felolvassa az egész opust. Szerintem az igazán jó papok, szerzetesek – tök mindegy, hogy milyen világnézet képviselői, milyen liturgiát folytatnak – ezért szarnak arra, hogy mit gondol a közönség. Kivéve, amikor téríteni akarnak, de ez nekem nem célom. Ez tulajdonképpen egy rítus, egy mantra, egy zsolozsma, imádság, ilyesmik így együtt. Hogy mit gondol erről, aki bejön a templomba, ott van egy kicsit, majd elmegy – nem nagyon érdekel. Érdekelje őt. Érdekelje őt, hogyan jött be, és hogyan megy el. Ha történt valami közben, akkor jó, örüljön neki. Ha nincs, akkor…
magyarnarancs.hu: Akkor tulajdonképpen mindegy, jönnek-e.
GB: Taliándörögdön volt olyan nap, hogy nem volt senki, csak én meg az őr. De hát akkor is mondtam.
magyarnarancs.hu: Fontos a helyszín, vagy az, hogy milyen díszlettel veszi körül magát? Volt, amikor egy szavazófülkében mondta a verseket.
GB: Háromszor mondtam úgy, de már tavaly sem, mert nincs meg a szavazófülke. Nem tudom, hova lett. De nem szavazófülke, hanem szavaló! Legendi Péter barátom találta ki, de eltűnt az idők folyamán, úgyhogy most már nincs. De gyertya lesz, virág és könyv. Nagyon várom már a péntek reggelt. Mert azért az nem semmi, hogy az ember leteszi a könyvet maga elé 10 órakor halálpontosan, kinyitja, és azt mondja: József Attila minden verse. Kedves Jocó, első strófa, „De szeretnék gazdag lenni, / Egyszer libasültet enni”. És így tovább.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.