Online színház

Három piros ajtó

Csáth és démonai

  • Sándor Panka
  • 2021. február 24.

Színház

A Brenner József néven született Csáth Géza rendkívül szerteágazó tehetsége már egészen fiatal korában megmutatkozott, az írás mellett festett, hegedült és zenét is szerzett.

A születésnapján bemutatott felolvasószínházi előadásban, amely az író eredeti naplóinak és szépirodalmi szövegrészleteinek felhasználásával készült, a szer lassú pusztítása mellett ezt a sokrétű tehetséget is igyekeznek megmutatni. Például azzal is, hogy a háttérzenét is – Mester Dávid zongorista élő játékán keresztül – szintén Csáth szolgáltatja.

Az érzékeny ifjú már tizennégy éves korától publikált, akkor zenekritikákat, nyolcadikos gimnazista korában pedig magának Bródy Sándornak küldte el A kályha című novelláját, aki azt lelkesen fogadta. Bródy biztatására kezdett el komolyabban is foglalkozni az irodalommal, bár apja tanácsát megfogadva végül mégis a biztos egzisztenciával kecsegtető orvosi pályát választotta. Az írást azonban ekkor sem hagyta abba, folyamatosan jelentek meg novellái, publicisztikái, a Nyugat állandó munkatársa volt annak indulásától kezdve. A darab aprólékosan végigvezet az életúton, előttünk bomlik ki lépésenként a művészi pálya és az, ahogy a morfium megtöri Csáth felfelé ívelő karrierjét. Műveiben vissza-visszatérnek a delírium hatása alatt szerzett élmények, csakúgy, mint az ideggyógyászat korabeli felfedezései. Orvosként ugyanis hihetetlen pontossággal figyelte saját testének működését, megfigyeléseit pedig akkurátusan rögzítette naplóiba. Ez azonban nem jelentette azt, hogy kontrollálni tudta volna egyre súlyosabb addikcióját, 1914-re, katonai orvosi szolgálatának teljesítésekor már teljesen elvesztette az uralmat, így hamar leszerelték. Évekig próbált a családja és felesége, Jónás Olga segítségével különböző módszerekkel leszokni, sikertelenül. Amilyen tündöklően indult pályafutása, olyan tragikusan végződött. 1919-ben, csupán harminckét évesen a bajai elmeosztályon ápolták, ahonnan megszökött, kislányuk jelenlétében lelőtte feleségét, később önmagával is végzett. Ez a darab kerete.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)