Küzdelem a nézőért

Lenni vagy nem lenni - Punk Rock

  • Csáki Judit
  • 2011. december 20.

Színház

Amióta senki nem zeng ódákat a négymillió eladott színházjegyről és az országos telt házról, színházi bűvészmutatványok sorozatának vagyunk szemtanúi. A találékonyságra és a rugalmasságra nagyobb szükség van, mint eddig bármikor; és ez még majdnem semmi, ha egy színház a közönségen kívül a színvonalra is ad. A politika - a kultúra egészével együtt (mínusz foci) - a színházakat is ejtette, és a maga szempontjából igaza van: a színház alkalmatlan az ideológiai szócső szerepére, mert ha bevállalja, nem lesz nézője neki.

 

A magaskultúra mai, a kormányzat részéről szándékos és többoldalú elsorvasztásának következtében tehát a színház önmagára lett utalva. Régi, bejáratott közönsége egyre szegényebb, miközben egyre éhesebb a szépre, jóra, újra. A potenciális nézőt viszont hosszan kell keresni, ezt a keresgélést nevezzük a műsortervvel, a tálalással való kísérletezésnek. A tartalmi, művészi kísérletezés - a színház legsajátabbja - mostanában egyre inkább pincébe-padlásra-peremkerületbe szorul, kivált a nagyobb nézőtérrel "megvert" színházakból; a közepesek és a kicsik pedig sokszor meggondolják, mit és mennyit engednek meg maguknak ebből a delikát ügyletből, az igazi színházcsinálásból.

 

És akkor még csak a fővárosi színházakról beszéltünk - a vidékiekről majd legközelebb.

A Vígszínház (a Pesti Színházzal súlyosbítva) kivált nehéz helyzetben van: esténként nagyjából ezerhétszáz embert kell meggyőznie arról, hogy zsöllyéiben a helye, kerül, amibe kerül. És ha egyszer meggyőzte őket, percekre sem dőlhet hátra elégedetten: máris újra agitálnia kell. Megtartani az eljövőket, és újakat hívni melléjük - és nem állni le, nyomni, nyomni, nyomni. Mert a kérdés ez: lenni vagy nem lenni.

 

Akárcsak a Lengyel Menyhért forgatókönyvéből készült, Korda Sándor által producerelt, Ernst Lubitsch rendezte 1942-es filmben, melyből színdarab is készült, amelyet Radnóti Zsuzsa és Deres Péter igazított a Víg színpadára. Színház a színházban, ráadásul komédiában, vagyis színész és szerep többlépcsős találkozásában, plusz még a háború, Hitler, a színpadon és a valóságban. A kacagás garantált.

 

És tényleg. A profi szerzőt Marton László ugyancsak profi rendezése tálalja föl a szórakozni vágyó közönségnek. Tekintet a fősodorra: a "színház a színházban" játékra, melynek Molnár Ferencet idéző mellékzöngéi kifejezetten hasznára vannak az előadásnak. Miként a történelmi körítés is, amelyet Marton ugyancsak kihasznál: a náci térhódítás közepette a mozgalmi ellenállásba belekényszerült színtársulat további lehetőséget kap nemcsak a civil kurázsi, hanem a színészi készségek megmutatására is. A Hamletet játszó, élvonalba ragadt színész egy hosszú és sikeres pályán tette magáévá mindazon manírokat, amelyek nem engedik lecsúszni az élről, de ugyanezen manírok jönnek kapóra a náci kettős ügynök szerepében is. Ja, és Lukács Sándor vastagon önironikus alakításában a saját manírjaival sem fukarkodik, sőt.

 

A kellemesség terepén flottul haladó előadás minden résztvevőnek kínál hálás pillanatokat - ha egész figurát, komoly szerepet nem is. Fesztbaum Béla Hitler-imitációja a megszólalás után is hatásos, Gyuriska János SS-tisztje szintén. Nem kell erőlködnie Mészáros Máténak sem a gyorsan meggyilkolt ügynök szerepében, amiként a Hegyi Barbara által játszott könnyűvérű színésznő is csupa kimunkált kliséből áll. És mivel még csak a háború elején járunk, jólesik a happy end a végén, akkor is, ha tudjuk, lesz másik vég is, igen keserű; de itt, ez a színtársulat elrepül a náci megszállás elől. Igaz, a színháznak alighanem annyi...

 

A Pesti Színházban bemutatott Punk Rock című előadás a kamaszokat célozza meg: középiskolások kis közösségéről szól, felvonultatva számos devianciát és egy manapság távolról sem ritka tragikus véget: gyilkosság történik. A darab - Simon Stephens írta - a trendi színházi cuccok közül való: közvetlenül irányít reflektorfényt egy (több) súlyos társadalmi (és benne családi) problémára. Az író nem bajlódott sem a dokuműfajjal, sem a magas művészettel: beérte a közhelyparádéval. Pedig a klasszikus opusokban bővelkedő téma ma is terem igazi értéket, hogy most csak Janne Teller Semmi című, nemrégiben megjelent regényére utaljak. A Pesti Színház előadásában, Eszenyi Enikő rendezésében azonban leragadunk a felszínen - "a világgal sok a baj" -, és a hatásosan csomagolt, könynyen emészthető tanulságnál. Varju Kálmán szerencsére önmagában is hitelesíti a gátlásos, ezért kiszámíthatatlan robbanásokra hajlamos kamasz fiút, aki sikertelenségét a kevésbé látványosan sikerteleneken meg fogja bosszulni. És jó Telekes Péter Chadwickje, aki a maga mesterkélt és mesterséges világképével próbál leválni a többiekről. A kisközösségben alfa-hímet játszó Bennett - Lengyel Tamás alakításában - maga is megérne egy hosszas analízist, de ehhez a dolgok mélyére kellene ásni. Nincs ásás: a kamaszok ismerősen csattannak a környezet emelte falakon - a nézőtéri kamaszok pedig elégedetten nyugtázzák, hogy a színpadi szörnyűség nem igazi, viszont szórakoztató, és jó hozzá a zene: domesztikált punk-rock.

 

Vígszínház, október 26.; Pesti Színház, november 18.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.