Maguknak osztanak pénzt az NKA színházi kollégiumában

  • Hamvay Péter
  • 2015. december 7.

Színház

Csaknem 175 millió forintot nyom ki év végén az NKA Színház- és Táncművészeti Kollégiuma a hétfői és keddi beadású meghívásos pályázatain. Az összeg nyolcvan százalékára saját tagjai és az ő barátaik pályázhatnak.

Az NKA Színház- és Táncművészeti Kollégiumának év végén leköszönő tagjai utolsó gesztusukkal úgy döntöttek, a maradék pénzt, mintegy 175 millió forintot elsősorban maguk, pontosabban saját intézményeik között osztják szét; biztos, ami biztos, meghívásos pályázatokon. A december elsején megjelent pályázatokra hétfőig, illetve keddig lehet jelentkezni.

40 millióra pályázhat a Magyar Teátrumi Társaság a színház népszerűsítésére fiatalok körében, amit „rendhagyó marketingkampányok, innovatív marketingstratégia megvalósításával” ér majd el. Ebből a pénzből szervezhetnek konferenciákat és workshopokat, sőt a színházak népszerűsítését célzó kisfilmeket is forgathatnak. A Magyar Színházi Társaságot természetesen nem hívták pályázni. A pályázat kiírásáról döntő Színház- és Táncművészeti Kollégium tagja Nagy Viktor, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, és Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára.

8 milliót nyerhet a Pesti Magyar Színház. Egy izgalmasnak ígérkező konferenciát és workshopot tarthatnak ennyiből „Akadálymentesítés az előadó-művészet területein” címmel. A Színház- és Táncművészet Kollégium elnöke a Pesti Magyar Színház igazgatója, Zalán János. Ők egyébként akkor is gyakran sikeresen futnak be az NKA-s pályázatokon, ha nem egyedüli indulóként kell megméretniük magukat. Nyáron például a Színház- és Táncművészeti Kollégium hat színházi altémában meghirdetett pályázatán ötben nyert a Pesti Magyar Színház is, összesen 10 milliót gyűjtve így a teátrum részére. Zalán János akkor a siker kulcsát is elárulta.

40 milliót kaphat Vidnyánszky Attila egykori műhelye, a Csokonai Színház „új színházi, élő zenekarral megvalósított opera-előadások koprodukcióban történő bemutatására és forgalmazására”. Új produkció létrehozásra még ketten nyújthatnak be pályázatot, az egyik a Szőcs Géza társelnököt, Hoppál Péter államtitkárt és Juhász Juditot, a Magyar Művészeti Akadémia szóvivőjét is tagjai között tudó Magyar Madagaszkári Emléktársaság, mely 12,6 milliót kap „A Benyovszky munkacímű új musical bemutatásának előkészítésére”. Ezenkívül a Magyar Nemzeti Táncegyüttes kap lehetőséget egy 3,5 milliós pályázat benyújtásra „az 1956-os forradalom 60. évfordulója tiszteletére tervezett új produkciója létrehozása”. Ugyanennyiért pedig erdélyi turnéjukat szándékozza megtámogatni a kollégium, melynek Zsuráfszky Zoltán, az együttes művészeti vezetője is tagja. 5 milliót kapott még Hoppál Péter választókörzete, Pécs is, pontosabban a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft „Kőszínházak és színházi társulatok előadásainak bemutatása a pécsi Zsolnay Színházban” című projektre.

Az erre kapható emberek tehát a rendelkezésre álló összeg több mint 80 százalékát osztották el egymás között. A maradék kevesebb, mint egyötöd részből a Theatron Műhely Alapítvány kaphat 5 milliót a magyar színháztörténet kutatására, 10 milliót a Nemzeti Táncszínház a Budapest Táncfesztivál megvalósítására, illetve 20 milliót a Ciróka Bábszínház az 1992 óta, kétévente  általuk szervezett Magyarországi Bábszínházak Találkozójára.

A kollégium tagjainak nem kell aggódniuk: akár változatlan formában tovább működhetnek, hiszen megfelelnek az új törvényi szabályozásnak, annak, hogy a tagok egyharmadát az MMA-nak kell adnia. A Színház- és Táncművészeti Kollégium 10 tagjából hárman a testület rendes tagjai. Érdemes megjegyezni tehát  a nevüket:  Zalán János  a Pesti Magyar Színház igazgatója, Császár Angéla színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Nagy Viktor rendező, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára, Szűcs Gábor színész, Vincze Balázs balettművész, koreográfus, a Pécsi Balett igazgatója, Bozsik Yvette balettművész, koreográfus, Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház játszószínházának művészeti vezetője, Kiss B. Atilla operaénekes, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Zsuráfszky Zoltán koreográfus, a Honvéd Együttes művészeti vezetője.

Jegyezzük itt még meg (újfent), hogy az NKA bizottsága mindeközben a folyóirat-kollégium számára nem engedélyezte, hogy 41 művészeti, irodalmi és tudományos folyóirat számára kiírja az új támogatási pályázatokat, ezzel pedig súlyos válságba taszította őket.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.