Megszólalt Bán Teodóra a pályázata körüli csatározásokról

  • narancs.hu
  • 2020. február 28.

Színház

Szeretné, hogy a már előkészített idei évadot még ő tudja levezényelni.

A hvg.hu-nak nyilatkozott Bán Teodóra volt balettművész, a Szabad Tér Színház ügyvezetője, akinek kinevezését egy szakmai bizottság ugyan támogatta, de a Fővárosi Közgyűlés tavaly visszadobta, helyette Benkő Nórát neveznék ki a Városmajori és a Margitszigeti Szabadtéri Színpadot ütemeltető intézmény élére. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban közölte, ha ez így lesz, akkor a kormány nem halandó megállapodni a fővárossal a színházak fenntartásáról.

Bán Teodóra a hvg.hu-nak most azt mondta, a főváros mást gondolt, mint ami az előadóművészeti törvényben rögzítve van, és menet közben váltott irányt, holott korábban mindenki azt gondolta, hogy a szakmai bizottság fog dönteni a posztról.

"Azt gondolom, hogy ez nem feltétlenül elfogadható, és szerintem jogszerűtlen is, hiszen menet közben irányt váltani egyrészt nem etikus, másrészt a következményei ezt vonják maguk után, hogy a kormányinfón a Gulyás miniszter úrnak ki kell állnia és azt mondani, hogy itt valami történt" - fejtegette Bán.

Azt is mondta, úgy tudja, a hét tagú szakmai bizottság mind a hét tagja megszavazta a pályázatát, bal- és jobboldaliak egyaránt, míg a másik két pályázó (Somogyi Szilárd és Hegedűs D. Géza közösen, valamint Benkő Nóra) egy-egy szavazatot kapott csak.

"Nem a személyem körül alakult ki a politikai csatározás, és nem az én személyemhez kötődik, hanem az elvhez. Van egy elvi megállapodás, amitől egyik félnek sem illik elmozdulnia. Elég élesen elvált most a szakma és a politika" - mondta Bán, aki szerint ő a szakmát, a főváros pedig a politikát képviseli.

Karácsony Gergely azon ötletére, hogy válasszák szét a Városmajori és a Margitszigeti Szabdtéri Színpadot Bán azt mondta, bár érti, hogy Karácsony kompromisszumos megoldásra törekedett, de szerinte ez a javaslat nincs átgondolva, ezért ő ragaszkodna az eredeti pályázati kiíráshoz.

Hozzátette, zajlanak az egyeztetések, szerinte az első verzió, hogy az eredeti pályázatot vegyék alapul, a másik verzió az, hogy a két céget teljesen válasszák külön azért, hogy ez ne legyen a főváros és a kormány között egy szakítópróba, de az idei évadot már előkészítették, ezért ő azt javasolta, hogy hat hónappal hosszabbítsák meg az ügyvezetői idejét, amíg még ezt az évadot levezényli, utána pedig dönthetnek a továbbiakról.

Bán Teodóra 2002 óta vezette Városmajori és Margitszigeti Szabadtéri Színpadot működtető Szabad Tér Színházat.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.