rés a présen

Minden innen indult el…

Gálvölgyi Dorka igazgató

  • rés a présen
  • 2021. augusztus 4.

Színház

Terézvárosi Fesztivál

rés a présen: Az Eötvös10 vezetője lettél tavaly. Mit érdemes tudni az intézményről?

Gálvölgyi Dorka: Az Eötvös10 hosszú évek óta működik a város szívében. Sajnos az ismertsége mégsem volt olyan, mint amilyenre lehetősége lett volna. Azért dolgozom, hogy a közművelődés szempontjából meghatározó helye legyen ez Terézvárosnak, illetve a főváros egészének. Minden korcsoport számára értékes programokat szervezünk, a pandémia alatt rengeteg szerethető online tartalmat készítettünk, amelyek az Eötvös10 YouTube-csatornáján ma is bármikor visszanézhetők. Egy olyan hely az álmom, ahol a kisgyerekek és a felnőttek is olyan elfoglaltságot találhatnak, amellyel feltöltődnek és hasznosan tölthetik el a szabadidejüket.

rap: Van valamilyen kötődésed a kerülethez?

GD: A Terézváros közelében nőttem fel, szeretem ezt a helyet. Minden innen indult el, az opera, a pesti kabaré, az irodalom, a kávéházak. Gyerekként ezeket az utcákat jártam és ma is örömmel tölt el, ha itt lehetek. Egy rövid ideig iskolába is a Terézvárosban jártam.

rap: Mik a folytatásra váró dolgok, és mit szeretnél újítani?

GD: Amióta az Eötvös10-be megérkeztem, megnéztük, hogy melyek azok a programok, amelyeket szeretnek és látogatnak az emberek, ezek maradnak természetesen. Sajnos az első hónapok eseményei a pandémia miatt csak az online térben voltak elérhetők, de most már valódi élő programokat csinálhatunk. Nagyon sikeres szabadtéri kiállításunk volt Fazakas Juli képeiből, minden hétvégén remek programokkal várunk mindenkit a Hunyadi téren, megnyílt a számítógépeket és a számítástechnikai játékokat bemutató kiállításunk a házban, augusztus végén pedig jön a Terézvárosi Fesztivál, a Te! Nagyon sok tervem, tervünk van!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.