Ókovács Szilveszter egy páholyból jelentette be a közönségnek kedd este, hogy a zenekar sztrájkol

  • narancs.hu
  • 2024. március 20.

Színház

48 percen keresztül zenekar nélkül ment a Don Giovanni előadás. A főigazgató minden nézőt meghívott egy pezsgőre a szünetben, a büfében.

A kedd esti Don Giovanni előadás bár nem maradt el az Operaházban, de a munkavállalók sztrájkja miatt mondhatni rendhagyóra sikeredett. A Népszava tudósításából kiderül, hogy

a sztrájkról maga Ókovács Szilveszter tájékoztatta a nézőket az egyik emeleti páholyból.

A Magyar Állami Operaház főigazgatójának a bejelentését állítólag taps fogadta. Ugyanakkor

a sztrájk komoly hatással volt a nézői élményre: az este 6 órakor kezdődő előadásra csak 7-kor ült be a zenekar játszani. Az énekeseket addig ketten kísérték zongorán.

Vagyis voltaképp nem azt az előadást látták, hallották a nézők, mint amire jegyet vettek.

Ókovács a rendhagyó körülményekre tekintettel meghívta a nézőket egy pezsgőre a szünetben, az elhíresült büfében. A Facebookon azt írta, hogy az előadás rendben ment, igaz, egy ideig zenekar nélkül, de "érdeklődő és megértő" telt ház előtt.

Népszava felidézi azt a levelet, amelyben Ókovács az intézmény munkatársainak azt írta, mérlegeljenek józanul a munkabeszüntetés kérdésében. Facebook-bejegyzésében bírálta a szakszervezeti elnököt.

Mint arról lapunk is beszámolt, a sztrájkolók azonnali bérfejlesztést és kollektív szerződések megkötését követelik. Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete a Népszavának elmondta, "nem csak az inflációkövető bérről van szó, a kollektív szerződésre azért van szükség, hogy az intézmény ne zsigerelhesse ki a dolgozóit". A szakszervezeti vezető szerint az operaházi dolgozók fizetése nem arányos a munka mennyiségével, és a nyári üzemszünetet biztosító kollektív szerződések eltörlésével az intézmény vezetése gyakorlatilag állandó készenlétet vár el dolgozóitól.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.