chili & vanilia - Hűsít, jeges, de nem fagyi, mi az?

  • .
  • 2007. július 5.

Trafik

Amikor meghallom, hogy Szicíliában a napot jéghideg kávégranitával indítják, friss, foszlós briós társaságában, belesárgulok az irigységbe. Hát nem zseniális? Miért ott, és miért nem nálunk?
Egyébként is, mikor köszönt be végre hozzánk is az a trend, hogy fagylalt címszó alatt nemcsak gyári, pálcikás jégkrémeket, tömény, édes, csokoládé-, vanília- vagy akár puncsízűnek titulált hűsítőket lehet kapni? Hanem ízléstől, hangulattól, kalóriabefogadó készségtől, ill. szándéktól függően válogathatunk tejszínes, krémes fagyik, jeges graniták, vagyis jégkásák, valamint tejtermék nélkül készülő, többnyire gyümölcsalapú sörbetek között.

Utóbbi jóval hamarabb létezett, mint a tejes fagylaltok: számos térbeli és időbeli átfedéssel gazdagított indulás után karrierje a 16. századtól már tisztán követhető. 1533-ban Medici Katalin magával viszi Franciaországba Ruggieri nevű olasz fagylaltkészítőjét, aki Katalin II. Henrikkel kötött házassága alkalmából az egy hónapos esküvő minden napján különböző ízű fagylaltokat szolgál fel (tejes fagyiról még mindig nem beszélünk, ezek mind gyümölcsből készülnek). Hatalmas sikere van, a francia kollégák kellőképpen meg is utálják a maestrót. Miért is hősünk viszszamenekül Olaszországba, a "normál" életébe, s hogy békén hagyják, leírja a franciáknak a titkos receptet. A következő mérföldkő 1686, ekkor Procopio dei Coltelli olasz cukrászmester Párizsban megnyitja kávézóját, ahol először árulnak fagylaltot, rövid időn belül mintegy 80 ízben. Kirobbanó siker. A Cafe Le Procope művészek és írók, például az enciklopédisták törzshelyévé válik (az étterem még ma is működik a Quartier Latinben). Innentől aztán már robbanásszerűen terjed a fagyi, először Európában, aztán a 18. században Amerikában is. (A Fehér Házban először Thomas Jefferson egyik fogadásán szolgálnak fel fagylaltot, 1802-ben.) Sorbet-t (ejtsd: szorbé; magyarul talán sörbet) desszertként vagy két főfogás között szolgálnak fel, utóbbi esetben az ízlelőbimbók semlegesítését szolgálja.

A sörbet másik, gyümölcsös, házilag egyszerűen elkészíthető alternatívája a szicíliai eredetű granita, ami nem más, mint szilánkosra kapargatott jégkása. Nyáron az egyik legkiválóbb hűsítő, bármilyen szezonális gyümölccsel működik.

Málnagranita

Hozzávalók (4-6 adag):

1/2 kg málna

fél citrom leve

1,5 dl víz

8 dkg cukor

A vizet és cukrot kis lábasban összeforraljuk, hogy a cukor teljesen felolvadjon (a cukor menynyisége ízléstől és a málna édességétől is függ). Hozzáadjuk a citromlét, és lehűtjük. A málnához öntjük a kihűtött szirupot, és botmixerrel vagy turmixgépben teljesen simára pürésítjük. Egy szűrőn átpasszírozzuk, hogy a magokat eltávolítsuk. A gyümölcspürét egy nagy, lapos műanyag edénybe töltjük (vagy pl. két fagylaltosdobozba), és a mélyhűtőbe tesszük. Kb. egy óra múlva kivesszük, s egy villával jégszilánkokra, kásásra kapargatjuk. Ezt megismételjük még néhányszor, egy-két óránként.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.