kulthírek

  • .
  • 2007. július 5.

Trafik

kulthírek

ZAPPA UTCA Július 28-tól Frank Zappa nevét viseli a német főváros Marzahn-Hellersdorf negyedében egy eddig név nélküli, pontosabban csak számmal jelzett utca. A névadó ünnepséget a marzahni Orwohausban, Európa legnagyobb próbaközpontjában tartják, ahol 18 zenekar lép majd fel az 1993-ban elhunyt amerikai zenész emlékére, köztük az ő számaira specializálódó Sheik Yerbouti, benne Zappa egykori zenésze, Napoleon Murphy Brock.

MEGÖLTÉK A HAMASZ-EGERET A Hamasz-közeli Al-Aksza tévécsatorna gyereksorozatának utolsó adásában egy izraeli tisztet alakító színész megölte a műsor főhősét, a Farfour névre hallgató Miki egér hasonmást, aki heteken át az Izrael elleni harcra tüzelte a palesztin gyerekközönséget. A Holnap pionírjai című program szellemiségét nemcsak Izrael, hanem a kormányzó Fatah irányította palesztin állami televízió is elítélte.

DÍJ Októberben lesz csak a díjátadó ceremónia Oviedóban, de már most megnevezték az Astu-ria hercege díj idei kitüntetettjeit. A zsűri döntése alapján a művészeti kategóriában Bob Dylan, az irodalmi kategóriában Amosz Oz izraeli író, a nemzetközi együttműködés terén végzett tevékenységéért pedig a környezetvédővé lett amerikai exalelnök, Al Gore érdemelte ki az 50 ezer euróval dotált és egy Miró-szobor reprodukciójával megfejelt elismerést.

AZ UTOLSÓ POTTER Július 21-én jelenik meg a sorozat hetedik és utolsó kötete, de a Harry Potter and the Deathly Hallows internetes megrendeléseinek száma már most meghaladta az előző Harry Potter és a félvér herceg 1,5 millió példányos előrendelését - adta hírül az Amazon online könyvkereskedés. Az érdeklődésnek nyilván jót tett, hogy a szerző, J. K. Rowling közölte: két szereplő meghal - de hogy melyik kettő, annak csak a megjelenés után szabad kiderülnie. Az első hat kötet világszerte kb. 325 millió példányban kelt el, a belőlük készült első négy film jegypénztári bevétele 3,5 milliárd dollár, hamarosan jön az ötödik (H. P. és a Főnix Rendje), az utolsó 2010-ben esedékes.

TÓTH MENYHÉRT Tóth Menyhért (1904-1980) hagyatékának őrzőjével, a Cifrapalota Kecskeméti Képtárral közösen mutatja be a festő 772 képét a Kieselbach Galéria. A zsellércsaládból származó művész a képzőművészeti főiskola elvégzése után visszaköltözött szülőfalujába, Miskére, ahol 1945 és 1958 között mezőgazdasági munkákból és szobafestésből élt. Dolgozott ugyan alkotótáborokban és művésztelepeken, de a képzőművészeti közélettől mégis jórészt elszigetelten élt és alkotott. A kiállítás július 23-ig tekinthető meg.

VILÁGÖRÖKSÉG: FÖL, LE 22 kulturális és/vagy természeti helyet fölvettek az UNESCO világörökség-listájára, egyet pedig töröltek róla az ENSZ-szervezet illetékes bizottságának legutóbbi ülésén, az új-zélandi Christchurchben. 1972 óta ez az első törlés a listáról - figyelmeztetés másoknak is, hogy a világörökség kötelezettségekkel is jár. Az arab nyársas antilop Ománban lévő védett területét azért fosztották meg a világörökségi címtől, mert az ország 90 százalékkal csökkentette a terület méretét, s ez veszélyezteti kiemelkedő, egyetemes értékét. Az 1994-ben világörökségi listára került területen 1996-ban még 450 nyársas antilop élt, ma 65, s csak négy pár nevel kicsinyeket, így kétségessé vált az egész populáció jövője - a létszámesés oka az orvvadászat, és hogy csökkent az antilopok (valamint az ugyanitt szintén veszélyeztetett helyzetben élő gazella- és túzokfaj) természetes élőhelyeinek nagysága. Illusztrációnkon a nyársas antilop egy ománi bélyegen.

Az új világörökségek között ősi és modern értékek egyaránt találhatók. Képeinken a namíbiai Twyfelfontein (más néven Ui-aes) területén található sziklarajzok egy része: az eddig itt dokumentált több mint 2000 figura (orrszarvúk, elefántok, zsiráfok, struccok és más állatok) mellett emberi és állati lábnyomok is megőrződtek. Ez Namíbia első világörökségi helyszíne. Mintegy 4000 éves sziklarajz-gyűjtemény látható a listára szintén most fölvett azerbajdzsáni Gobusztanban is. Kínai, indiai, japán, koreai, türkmén, madagaszkári, iraki, gaboni és dél-afrikai helyszínek mellett hazánkhoz legközelebb a szlovák-ukrán határvidéken lévő ősi bükkerdőség, a szerbiai Gamzigrad Galerius-palotája és a bosznia-hercegovinai Visegrad Mehmed Pasa Sokolovic-hídja található, de nincs sokkal messzebb Korfu óvárosa vagy a svájci Lavaux borvidéke sem. A legújabb világörökségi építmények sorába került a sydneyi operaház és a mexikóvárosi központi egyetem campusa.

10 ÉV GNAWA Június végén tizedik alkalommal rendezték meg a marokkói Essaouirában, a fővárostól, Rabattól 450 kilométerre délre a Gnawa Fesztivált: az ötnapos programban a gnawa helyi képviselői mellett nemzetközi fellépőgárda töltötte meg a pár száz fő által élvezhető akusztikus pódiumoktól a több tízezres tömegeket megmozgató nagyszínpadokig terjedő koncerteket. Tradicionális hangszerelések, rockos fúziók, dj-k, filmvetítések - minden, akár egy "rendes" nyugati fesztiválon, kivéve a nyílt színi szeszfogyasztást, lenge öltözetet és szabados viselkedést. A külföldi meghívottak között olyan nevek voltak, mint az Asian Dub Foundation, Baaba Maal, a Gangbé Brass Band, vagy a brazil énekes, gitáros, dalszerző Lenine.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.