chili & vanilia - Süsd meg, spárga!

  • .
  • 2008. május 1.

Trafik

Alig várjuk minden évben. Én az utolsó hetekben már visszaszámolok. Pedig manapság szinte az egész évben kapható, de mindenki tudja, hogy az igazi csakis az, ami szezonjában, frissen kerül piacra.
Kapaszkodjanak meg: úgy tűnik, végre elérkezett a mi időnk, a megszállott spárgaimádók idejeÉ

A spárgával nyugodtan lehet kísérletezgetni, valójában elronthatatlan - feltéve, hogy nem főzzük túl. Jöhetnek a vasárnapi petrezselymes spárgalevesek, saláták, göngyölegek, csőben sültek. Egyik legfinomabb - talán kevésbé elterjedt - elkészítési módja, ha megsütjük. A világ legegyszerűbb dolga: a spárgákat (zöldből is, fehérből is lehet készíteni) megtisztítjuk, további felhasználástól függően egészben vagy néhány centis darabokra vágva összeforgatjuk olívaolajjal, lazán szétterítjük egy alufóliával kibélelt tepsin, sózzuk, borsozzuk. Trükk: meglocsoljuk kevés olvasztott vaj és barna cukor keverékével. A sütőben 200 ·C-on, vastagságtól függően 15-20 perc alatt készül el. Ezalatt megpuhul, de roppanós marad, megőrzi finom, friss ízét, kívül pedig szépen megpirul. Önmagában is tökéletes tavaszi vacsora, de variálható: salátával, zöldségekkel keverve, sonkába tekerve, rántottával, lágy tojással, esetleg szójaszószos mézes öntettel összeforgatva; a lehetőségek tára végtelen. Nincs irigylésre méltóbb annál, ha valaki csúcsminőségű, friss tengelici spárgához jut.

Színes, sült spárgaköret burgonyával, fokhagymával

Hozzávalók (4 személyre)

1 csomag zöld spárga (1/2 kg)

1 csomag fehér spárga (1/2 kg)

fél kg apró szemű burgonya (pl. kiflikrumpli)

12 gerezd fokhagyma

25 dkg koktélparadicsom

friss kakukkfű

olívaolaj

só, bors

1 ek. olvasztott vaj, csipet barna cukorral keverve

fél csokor friss petrezselyem

opcionális: reszelt citromhéj, parmezánforgács,

fekete olajbogyó

A sütőt előmelegítjük 200 ·C-ra. A krumplit megmossuk, megszárítjuk, majd héjastul, mérettől függően félbe- vagy negyedekbe vágjuk. Összeforgatjuk néhány ek. olívaolajjal, ha van, friss kakukkfűvel, sóval, borssal, és kiterítjük egy alufóliával bélelt tepsire. Kb. 45 percig sütjük. Közben előkészítjük a fokhagymát és a spárgát. Előbbihez a fokhagymagerezdekre kevés olívaolajat locsolunk, majd 25 perc után a krumpli mellé szórjuk. A zöld spárgát általában könynyebb előkészíteni, a fehérnek gyakrabban fás a szára. Lehetőleg nagyjából azonos vastagságú sípokat próbáljunk beszerezni. Kb. 5 cm-es darabokra vágjuk, összeforgatjuk az olívaolajjal, sóval, borssal, majd tepsire borítjuk. Meglocsoljuk az olvasztott vajjal. 30 perc után betesszük a krumpli mellé (vagy külön tepsiben alá), így egyszerre sül meg. (Ha nem férne be, akkor rögtön a krumpli után sütjük, nem baj, ha a krumpli kicsit kihűl közben.) A megsült krumplit és spárgát összekeverjük, hozzáadjuk a félbevágott koktélparadicsomot, a sült fokhagymagerezdeket, és megszórjuk sok friss petrezselyemmel. Keverhetünk hozzá kevés reszelt citromhéjat, reszelt parmezánt, más friss zöld fűszereket vagy fekete olajbogyót. Langyosan tálaljuk köretként.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.