chili&vanília - Datolyaszilva

  • .
  • 2010. november 11.

Trafik

A datolyaszilva, másik nevén hurma, harmadik nevén kaki gyümölcs (angolul persimmon) eredetileg Ázsiában őshonos, azon belül is leginkább Kínában és Japánban termesztették. Hatalmas, narancssárga, kissé tojás formájú paradicsomra hasonlít legjobban, mostanában nálunk is gyakori a zöldségeseknél.
Fényes, feszes a héja, állaga érzésre érett ringlóhoz áll közel. Már amennyiben megfelelően érett. Amennyiben nem, sajnos annyira fanyar, hogy ehetetlen, ha meg túlérett, a belseje zselés, mállós, élvezhetetlen. Tökéletes érettségi pillanatában azonban csodálatos, zamatos, mézédes, lédús, az íze tartalmaz egy kis sárgabarackot, egy kis ringlót, egy kis körtét, némi banánt.

Ami a különböző elnevezéseket illeti, a kaki gyümölcs (diospyros kaki), a legelterjedtebb, ez Kínában őshonos, és az 1800-as években került Európába. A datolyaszilva (diospyros lotus) alapvetően ugyanaz, csak egy másik fajta - ez Délkelet-Ázsiában, valamint Délkelet-Európában őshonos, ez az, amelyet Spanyolországban és Olaszországban is termesztenek. Említi az Odüsszeia is, mint az istenek gyümölcsét, amely annyira finom volt, hogy akik ettek belőle, nem akartak többé hazatérni. A Sharon-gyümölcs pedig egy nemesített fajta, amelyet kizárólag Izraelben termesztenek. Ezt a rendkívül egészséges, igen magas béta-karotin-tartalmú gyümölcsöt leginkább nyersen, felszeletelve a legfinomabb fogyasztani. Ázsiában, arab országokban nagy mennyiségben aszalják. A gyümölcspépet lehet használni desszertek készítéséhez is, Amerikában pl. az egyik leghagyományosabb édesség a belőle készült lágy sütemény.

Rukola datolyaszilvával és pirított mogyoróval

Hozzávalók (2-4 adag előételnek)

1 kisebb zöldcitrom leve

só, frissen őrölt bors

4 evőkanál olívaolaj

1 kávéskanál méz

1 csomag (10 dkg) rukola

2 evőkanál vaj

5 dkg egész török mogyoró

csipetnyi csilipehely

1 nagy, érett datolyaszilva

Elkészítjük a saláta öntetét: a zöldcitromléhez adjuk a sót és a borsot, majd hozzáadjuk az olívaolajat és a mézet, simára keverjük. Megpirítjuk a mogyorót: serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és amikor habzik, hozzáadjuk a mogyorót. Addig pirítjuk, amíg aranyszínű, enyhén pirult, illatos lesz. Rászórjuk a csilipelyhet (vagy egy csipet cayenne-i borsot). A rukolát összeforgatjuk a zöldcitromos öntettel. A tetejére szórjuk a csilis pirított mogyorót. A datolyaszilvát falatnyi kockákra szeleteljük, és elrendezzük a salátán.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.