chili&vanília - Titkos, sűrű, édes

  • .
  • 2011. szeptember 15.

Trafik

A gránátalmaszirup (nem azonos a koktélok keveréséhez használt rózsaszínű grenadine-nal!) az egyik legjobb és legizgalmasabb különleges adalék, mindenkinek ajánlom, hogy tartson a kamrájában egy üveggel. A közel-keleti, illetve arab konyha egyik alapvető kiegészítője.
Viszonylag könnyen beszerezhető, pár száz forintért minden olyan üzletben kapható, ahol közel-keleti hozzávalókat árulnak. Pomegranatevagygrenadine molassesfeliratot kell a címkén keresni, sötét, szirupos folyadék, többnyire libanoni származású. A gránátalma levének sűrítésével készül, hol citromlé és cukor hozzáadásával, hol anélkül. Az íze savanykás, édeskés, leginkább talán sűrű balzsamecethez közelít, illetve felbukkan benne némi falusi szilvalekváríz is. Salátára csöpögtetve zseniális (pl. rukkolára, néhány parmezánforgáccsal), dresszingekben, sült húsokon (sült csirke, oldalas, bárányfasírt), amelyekre sütés közben rákaramellizálódik. Kiváló sült zöldségeken (répa, sütőtök, hagyma), vagy egyszerűen sűrű joghurtra, vaníliafagylaltra locsolva. Ha pedig valaki netán jelentős mennyiségű friss gránátalmához jutna, könnyen elkészíthető házilag (az íze ennek persze gyümölcsösebb, intenzívebb), a következőképpen: a gránátalmák levét kifacsarjuk (elektromos facsaró), leszűrjük, majd egy lábasban felforraljuk, ezt követően pedig közepes lángon kb. harmadára beforraljuk. Kb. 6 gránátalmából lesz fél liter gyümölcslé, ebből pedig kb. 1,8 dl szirup.

Aki szívesen kísérletezik új alapanyagokkal, próbálja ki a gránátalmaszirupot először az alábbi receptben. A padlizsánnak itt a szezonja, sütve csodás, ezzel az öntettel pedig izgalmas.

Sült padlizsán gránátalmasziruppal és joghurtos öntettel

Hozzávalók (2-4 adag)2 nagy padlizsán (kb. 70 dkg)olívaolaj, só, bors1,5 dl natúr joghurt

1 púpozott teáskanál szezámkrém (tahini)2 gerezd fokhagyma, lereszelve2-3 evőkanál gránátalmaszirup5 dkg pirított fenyőmag vagy dió

esetleg gránátalma magja, friss korianderzöld

A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A padlizsánokat középvastag (1,5 cm-es) karikákra szeleteljük. Egy alufóliával bélelt tepsit meglocsolunk az olívaolajjal, megszórjuk sóval, borssal, és ráhelyezzük a padlizsánokat. A tetejüket szintén megkenjük olajjal, sózzuk, borsozzuk. 20 perc alatt pirosra sütjük. Miközben sül a padlizsán, elkészítjük az öntetet: a joghurtot simára keverjük a szezámkrémmel, a zúzott fokhagymával, és ízlés szerint sózzuk. Amikor a padlizsán megsült, mindkét oldalát egy kenőecsettel megkenjük a gránátalmasziruppal, majd elrendezzük egy nagy tálon. Meglocsoljuk a joghurtos-szezámkrémes dresszinggel, és a tetejét megszórjuk pirított fenyőmaggal (vagy dióval) és a gránátalmamagokkal. (A gránátalmából úgy lehet legkönnyebben kiszabadítani a rózsaszín magokat, ha először levágjuk a gyümölcs koronáját, majd függőlegesen 4-5 cikkelybe vágjuk.) Tálaláskor megszórhatjuk friss korianderzölddel is.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.