csontzene - Szegény Csajkovszkij

  • .
  • 2008. január 31.

Trafik

Február másodikán Csajkovszkij-maratont (ez lassan már magyar epidémia az első és zseniális Mozart-maraton után) rendeznek a MűPa különféle termeiben; reggeltől estig tart a dalidó, melyet 21.00 órakor a Budapesti Fesztiválzenekar fellépése koronáz meg, ekkor Fischer Iván a 4. szimfóniát vezényli.

Február másodikán Csajkovszkij-maratont (ez lassan már magyar epidémia az első és zseniális Mozart-maraton után) rendeznek a MűPa különféle termeiben; reggeltől estig tart a dalidó, melyet 21.00 órakor a Budapesti Fesztiválzenekar fellépése koronáz meg, ekkor Fischer Iván a 4. szimfóniát vezényli. Csajkovszkij mint ember örök rejtély a művészet történetében, mert noha meglehetősen sok csillogó, felületes, vidám zenét (létezik vidám zene?! - kérdezte egyszer fenyegetően Schubert) írt, alapjában mégis mélyen melankolikus, sőt depressziós, állandóan - inkább franciás, mintsem oroszos - zokogógörcsbe fulladó ember volt, feltehetően amiatt, hogy homoszexualitását nem, vagy csak mély titokban tudta a kor viszonyai közt kiélni, hogy coming outról még csak szó se essék. (Egyes pletykák szerint homoszexualitása miatt egy cári, úgynevezett becsületbíróság halálra ítélte, így Csajkovszkij voltaképpen rejtélyes és megdöbbentően hirtelen távozását az önként, azaz parancsra magához vett méreg okozta - lásd erről bővebben Dominique Fernandez Becsületbíróság címen magyarul is megjelent, összeesküvéselmélet-gyanús regényét.) Életének valószínűtlenségét növeli, hogy ez a homoszexuális, hisztérikus, emberkerülő, zsinórban szorongó férfi megházasodott, ráadásul - mint az olykor zenéjénél is érdekesebb leveleiből kiderül - maga sem tudta, hogyan és miért. Szinte bizonyos, hogy szánalomból és félelemből vezette oltárhoz a nála jóval fiatalabb, belé halálosan szerelmes, a zeneszerzőt eszement leveleivel üldöző Antonyina Ivanovna Miljukovát, akit a nászéjszaka tapasztalatai valószínűleg úgy megleptek, mint 1956-ban Donald Byrne-t a 13 éves Bobby Fischer 11...Ha4!! lépése a Grünfeld-védelemben, nem is beszélve a később következő 17ÉFe6!!-ról. Szegény, öncsapdájába hullott Csajkovszkij sem ment a szomszédba egy kis összeomlásért, a maga részéről öngyilkosságot kísérelt meg, de legjobb barátja, az ugyancsak homoszexuális öccse, Mogyeszt megmentette. Történt, ami történt; mindenesetre a talán el sem hált házasság mindössze kilenc hétig tartott, vagyis világos feladta. Későbbi életrajzírók (például Franz Zagiba egyébként adatgazdag és alapos munkájában) nemes egyszerűséggel és brutalitással nimfomániásnak nevezi a csinos Antonyinát, ami kissé politikailag inkorrekt eljárás, jóllehet annyi szent, hogy a hölgy, egykori férjét 24 évvel túlélve, elmeosztályon végezte 1917-ben.

Másnap, vagyis február 3-án kevésbé veszélyeztetett zeneszerzők, Chopin, Beethoven, Bach műveit játssza a csodálatos duó, Perényi Miklós és Schiff András (Zeneakadémia, 11.00 órakor). De nincs megállás, mert rákövetkező nap a Pittsburghi Szimfonikus Zenekar ad koncertet, Marek Janowski vezényletével, Beethoven G-dúr zongoraversenyét a Tiszadobon tavaly látott, és ott kevéssé meggyőzően hatott Nyikolaj Luganszkij játssza (MűPa, február 4., 19.30). Akinek nem maradt erre pénze, mert már mindenét elitta, az könnyebben bejuthat ugyanebben az időben a Fischer Ádám dirigálta hangversenyre, amelyen Brahms egyik fő műve, a Német Requiem kerül szőnyegre (Zeneakadémia, 19.30). A Pittsburgh-rajongók pedig aludjanak a Nemzeti Színház szoborparkjában, hiszen másnap ismét a MűPá-ban lesz nagy koncert - Vashegyi György Bach h-moll miséjét celebrálja (február 5., 19.30). A híveknek az ébresztő csütörtök este lesz, amikor is megint megnézhetik Schiff Andrást, aki ezúttal dirigál és zongorázik egyidejűleg az Európai Kamarazenekar élén (február 7., MűPa, 19.30). Ilyen február eleji programot látva ki akarna disszidálni Bécsbe vagy Londonba? Vagy folyvást pityeregni egy New York-i luxusszálloda lakosztályában, mint a szegény Csajkovszkij?!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.