étel, hordó - Bástya Bistro

  • .
  • 2008. május 8.

Trafik

Egyszer már leírtuk, de jobbat most sem tudunk: "Ha nem is vár, de Bástya állott egykor a Rókus-kórházzal szemben, a Rákóczi út sarkán.
A Dél- (Észak-?) pesti Vendéglátó-ipari Vállalat hodálymódszerének jellegzetes létesítménye volt, a disznó jegyében: sűrű illat keveredett dohányfüsttel, elsősorban firkászokból, színinövendékekből és ápolókból álló közönség lakta, de a pincérkabátokon éktelenkedő zsírfoltok megpecsételték sorsát tíz-egynéhány évvel ezelőtt."

A folytatásban (Magyar Narancs, 2006. január 12.) arról számoltunk be, hogy a hely egy tengerentúli vargabetű (amerikai típusú snack bar) után miképp változott Mozaik étterem és kávézóvá ahelyett, hogy 100 forintos boltot vagy turkálót nyitottak volna a helyén. Ugyanis ez lett volna a logikus.

Mi tagadás, nem voltunk elájulva a Mozaiktól, modernkedése, kivagyisága félreértésnek tűnt, de azért szurkoltunk, mert láttuk az igyekezetet, a megfelelni vágyást, és különben sem látszott vesztes típusnak.

Jó, azt nem játszottuk volna meg tippmixben, hogy tíz év múlva is Mozaiknak és étteremnek fogják nevezni, de az még minket is csirkemellbe vágott, hogy ilyen gyors véget ért. Hát még, ami ezután következett! Nem fogják elhinni, mi sem hittük, de megint étterem nyílt az elátkozott sarkon, sőt megint Bástyának nevezik. Igaz, hozzábiggyesztették, hogy "bistro", ám ez sem vette el a kedvünket: izgatottan és megfelelően karbantartott gyomorral kerestük fel.

"És az megvan, hogy Szakáts Miklós? A lepénynél még megvolt?"

A tévésmaci találós kérdéseivel lépünk az ismerős ismeretlenbe, ám hamar kiderül, hogy első ránézésre az átalakulás csak a névre vonatkozik. A Mozaik belsősége fogad, kicsit veszített a fényéből, de így is újszerűnek hat. Ami viszont kétségkívül friss fejlemény, hogy a felszolgáló hölgy - miközben az asztalunkhoz kísér - büszkén jelenti, hogy a klubszobában - ami olyan, mint egy könyvtár -, illetve a mögötte lévő teremben rendezvények lebonyolítását is vállalják.

De úgy látszik, az új Bástya nem csak ilyesmivel keresi a kedves vendég kegyeit. Csütörtökönként például megtartják a lerészegedés napját, legalábbis abból a felhívásból, mely szerint "1900 forintért annyit ihat, amennyit akar", erre következtetünk. És hát az sem tűnik közönségellenes megnyilvánulásnak, hogy délután négyig minden étel árából 30 százalék kedvezményt adnak.

No, de milyenekből?

A májgombóclevesből mi többet is adnánk (690/ 490 Ft), bár szódával elmegy, a fokhagymakrémleves pirított barnakenyér-kockákkal (590/420 Ft) viszont igazán reménykeltő, miként az a pillanat is, amikor meglátjuk az étlapon, hogy tojásos galuskás laskagombapörkölt (1590/1120 Ft) kapható. Naná, hogy ezt választjuk a szalonnás, kolbászos, hagymás grillezett sertésszűz (2490/1750 Ft) mellé, amit nyárson kínálnak.

Azt nem mondhatnánk, hogy valamiféle gasztronómiai nirvána nyílik meg előttünk. A gombánál, a nokedlinél is alapos a gyanúnk, hogy előre gyártott, de a hús mellé körített röszti valódiságára sem vennénk mérget. Ráadásul a kolbász meg a szalonna sem hozza a falusi formát, a helyzetet azonban a legfontosabb elem - a szűz - megmenti: fűszerezése vállalható, kellemesen átsült, kimondottan ízletes.

Mindez a lekváros palacsintáról (490/350 Ft) és a forró málnás vaníliafagylaltról (590/420 Ft) nem mondható el. Mintha minden eleme valamelyik hipermarketből származna, a lekvár gépi, a fagylalt íztelen, a forró málna émelyítő. Ha nem rendeltünk volna desszertet, azt mondanánk: a Bástya hiányosságai ellenére is szimpatikus hely. Így viszont inkább csendben maradunk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.