étel, hordó - GALÉRIA KÁVÉHÁZ ÉS ÉTTEREM

  • .
  • 2008. június 26.

Trafik

Szentes zuhogó esőben is szép, három lépés után már térdig vizesek vagyunk - kertész lesről ma sem lesz szó, idén már hányadszor is? De legalább a város "feltérképezéséről" sem. Átböngésszük az első utunkba eső - cukrászdának vélt - kávéház kirakatát, egész meggyőző a választék.

Odabenn a harmincas évek zenéje szól, kifejezetten diszkrét muzsika. Szerény, de csinos bútorok, semmi erőltetett kávéháziasság. Ennél már csak az tetszene jobban, ha nem lenne benne galéria. Bár akkor meg hogy hívnák?

A felszolgáló kissé szűkszavú - a mogorva talán túlzás -, így persze mindig jobb, mint ha szószátyár lenne, bár ki tudja. Egy kis segítség talán jól jönne, mert az étlap hosszú és izgalmas. A levesek közt a lecsóval kiegészített aratógulyás (520 Ft), a hideg gazpacho - joghurtos (?) zöldségleves pikáns fűszerezéssel - és a lestyános csorba között (mindkettő 450 Ft) "őrlődünk", végül az utóbbit választjuk. Talán túl húslevesszerű, kicsivel több káposztát el tudtunk volna képzelni; de a lestyán (más néven: löböstök, lóstya) miatt mégis elégedetten tesszük le a kanalat.

A főételekből - hogy csak a döntőseket soroljuk - az Attila kedvencének hívott, tejszínes rokforttal kísért csirkemellcsíkok, az ajvárral tálalt nyolc csevapcsicsa (darabja egy százas) és a tokaji sertésborda közül (1050 Ft) megint az utolsót választottuk, svájci burgonyával (350 Ft). Igazán szép tál érkezik két szelet gombás májjal töltött bordával és a sajtos-tejszínes szósszal megerősített újkrumplival. Mindkét hús olyan, amilyennek lennie kell, a krumplinak nagyon jót tesz az ideális állagú olvasztott sajt. Pár fokkal minden melegebb, mint kellene - de nem használnak mikrót. Ki érti?

A feltűnően nagy adag után - a svájci burgonya egy szerényebb konyhán főételnek is megállná a helyét - a desszerttől inkább eltekintünk, pontosabban Bailey's frappéra (430 Ft) cseréljük; Pesten ennyiért még a likőrösüveget sem mutatják meg. Rossz választás: meleg. Minden jó, ha a vége jó - általában.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)