étel, hordó - LECSÓ

  • .
  • 2009. március 5.

Trafik

Többször írtuk, hogy olasz vonalon nem lehet megbukni, így hát szóhoz sem jutunk a Szent István körúton, a Vígszínház mellett. Vagy húsz éven át működött itt az a kétszintes pizzéria, amit fél Budapest kipróbált.
Kedvelt helyre emlékszünk, ami a késő éjszakába - nonstop? - nyújtotta a tésztát, ám nemrégiben magyaros gyorsétteremmé változott, ami elég nagy bátorságot feltételez.

Nem kutattuk, hogy milyen gazdasági megfontolások előzték meg a Szieszta - merthogy így nevezték - Lecsóvá válását, s erre jó okunk volt. Kitörölhetetlen nyomot hagyott bennünk ugyanis a magyaros fast food terjesztés első és talán egyetlen nekibuzdulása, a nyolcvanas években létrehozott Paprika hálózat, amit valószínűleg a már Bábolnán (emlékszik még valaki Burgert Róbertre?) kopogtató McDonald's konkurenciájának szántak, ám gyalázatos minősége, csillagászati árai, no meg modernkedő furnértulipános berendezése miatt még a nosztalgia sem csillapíthatja a vele kapcsolatos rossz szájízt. Aki valaha evett töltött paprikát például a Városház utcában - örökre megutálta.

A Lecsó viszont nem hálózat és a berendezése alapján pedig bármilyen élelmiszert kínálhatna. Inkább praktikus, mint emlékezetes, a fénycsöves megvilágítás előnytelen arcnak, ételnek egyaránt, viszont az önkiszolgálókat jellemző mosogatóleves-olajos szagot sem érezzük. A választék a kései órához mérten is kielégítő, és ha nem a közhelyes magyarokra (gulyás, halászlé, túrós csúsza stb.) vadászunk, akkor a "nemzeti" vonallal sem lehet bajunk. Sehol egy francia hagymaleves, kijevi pulykamell, tzatziki, ellenben ami van - a húslevestől, a rántott sertésbordán át a Gundel-palacsintáig - profilba vágó. Lecsó persze nincs, csupán egy ígéret, hogy tavasztól rendszeresen, viszont a borsóleves (350 Ft) annyira frissnek tűnik, hogy legszívesebben megkérdeznénk: melyik konzervgyárban képesek ilyen csodákra? És ha már délibábozunk, a hortobágyi palacsintát (390 Ft) sem hagyhatjuk ki. Úgy látszik, ezzel túl magasra tettük a lécet, a töltelék darabos, a szósz túlpaprikázott, a palacsinta pedig a senior korosztály képviselője, ám hasonló helyeken ettünk már ennél sokkal rosszabbat is. Ráadásul a káposztás tészta (450 Ft) - külön kérésre porcukorral - feledteti a kudarcot, sokkal ízletesebb, mint amire számítottunk. A madártejet (290 Ft) ugyancsak nem ajánlanánk meleg szívvel, összességében azonban a kettő-kettes eredmény - egy ilyen helyen, ennyiért - felér egy győzelemmel.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.