étel, hordó - XO BISTRO

  • .
  • 2008. január 17.

Trafik

A Rákóczi utat már többször leírtuk. A valaha kiemelkedő szolgáltatásokkal telipakolt főút ma nem több, mint az autósforgalom zajszennyezett, szürke medre, úgy tűnik, eleve halálra ítélt mindaz, ami itt terem. Persze vannak kivételek - minden temetőben volt már csodálatos újjászületés -, de a Rákóczi út esetében meg kell erőltetnünk a emlékezetünket, hogy példával szolgáljunk.

A Rákóczi utat már többször leírtuk. A valaha kiemelkedő szolgáltatásokkal telipakolt főút ma nem több, mint az autósforgalom zajszennyezett, szürke medre, úgy tűnik, eleve halálra ítélt mindaz, ami itt terem. Persze vannak kivételek - minden temetőben volt már csodálatos újjászületés -, de a Rákóczi út esetében meg kell erőltetnünk a emlékezetünket, hogy példával szolgáljunk. Ezért egy ilyen helyen jelentős vendéglátó-ipari beruházást végrehajtani több mint merészség. Nem mondanánk kihívásnak, inkább olyan extrém sportnak, ami csak egy nagyon szűk kör érdeklődésére tarthat számot: sítalpon lecsúszni a gyárkéményről, átúszni a Balatont jég alatt, valami hasonló.

Többször foglalkoztunk a Rákóczi úti létesítmények folyamatos átalakulásával, és mindig ugyanarra jutottunk: turkálóként vagy 100 forintos boltként végzik. Most zavarban vagyunk. Az Astoria közvetlen közelében, a valaha bűzlő gyorsétteremként működő hodályban ugyanis megint nyílt étterem. Igaz, hogy még régebben szálloda állott itt, elegáns restaurant-nal, de ki emlékszik arra? Most csak kapkodjuk a fejünket, mivel az XO nem akármilyen hely. Hetedhét országra szóló, előkelő és nagyvonalúnak látszó intézmény. A bistro elnevezés ne tévesszen meg senkit: itt legfeljebb a piros hetes gyors, ha kinézünk az ablakon. Odabent azonban olyan látvány tárul elénk, ami párját ritkítja a magyar vendéglátóiparban. Valódi minőség, ugyanis itt minden az, aminek látszik, a berendezők meg sem próbálták olcsó illúziókkal betömködni a lyukakat: a barna és drapp dominál, a fa fa, a fém fém, az abroszok és a szalvéták damasztból. Az ezüstösen csillogó, szép vonalú evőeszközöknek súlyuk van. A nagy belmagasságú, reprezentatív terem boltívei és a pult mögötti részt uraló hatalmas tükör miatt XX. század eleji kávéházak hangulatát idézi, a látványkonyha és pult viszont már a megtestesült high-tech. Hogy tovább bonyolítsuk a dolgot, a lapos, henger alakú csillárok, a tejüveg-faburkolat kombinációjú ajtók viszont a harmincas évek modernségét jelenítik meg, és tulajdonképpen ez uralja a termet. Nem lepődnénk meg, ha az egyik oszlop mögül hirtelen Gózon Gyula penderülne elénk, és valami olyasmit dúdolna, hogy "én úgy szeretek részeg lenni", bár valószínű, hogy a dal végét már odakint énekelné. Nem mintha a személyzet szigorúnak tűnne, de valahogy azt érezzük, hogy az XO-ban nemcsak a dolgozóknak, de a vendégnek is illik viselkedni. Persze az is lehet, hogy mindezt csak azért gondoljuk, mert minden villára tűzésünket sorfalas figyelem - a pincérek, a pultosnő, de még a séf sem veszi le rólunk a szemét - kíséri. Igaz, rajtunk kívül nem akad más vendég.

No, de mit tűzünk a villára? Elsőnek forró kecskesajtot (990 Ft), ami leveles tésztaágyon hever, és salátával takarózik. Látványnak több mint pompás, az ízével sincs bajunk, a tészta azonban túlságosan száraz, egyszerűen képtelenek vagyunk kistermetű, sajtos, salátos katonákat toborozni, így az ízek kombinációját nem ellenőrizhetjük. Szerencsére a serpenyőben grillezett fogas fokhagymás parajjal, fehérbormártással (2760 Ft) már minden igényt kielégít. A hal húsa szinte szétomlik, az édeskés szósszal meg a durvának látszó spenóttal pedig valóban olyan világba repít, ahová a legfinnyásabb ínyenc is örömmel váltana útlevelet. A desszertként felszolgált gyümölcsmousse-toronynál ismét a leveles tészta kerül elő, mondhatnánk, ez a "lépcsőforduló", most viszont egyáltalán nem érezzük porhanyósnak. Az általában súlyos csokimousse-okkal ellentétben ez kimondottan könnyű, málnás nyári finomság, és az tényleg csak kekeckedés, hogy vajon milyen lenne ez a háromemeletes torony, ha a tésztával elválasztott szintekre más és más ízesítésű habok kerülnének.

Azt viszont már komolyan gondoljuk, hogy az XO-val létrejött egy olyan létesítmény, ami párját ritkítja a pesti kínálatban. Drukkolunk, hogy mértékül szolgáljon mindazoknak, akik a Rákóczi úton kezdenek üzleti tevékenységbe.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.