kertész lesek - BUKHARA BÁR

  • .
  • 2009. június 4.

Trafik

Náncsi nénihez indultunk a Hűvösvölgybe, hogy régi adósságunkat törlesszük. A "házikosztos" szentélyről már annyi jót és annyi rosszat hallottunk, hogy dűlőre akartuk vinni a dolgot.
Ám csak az autót sikerült az emelkedőre... Ráadásul a fék jóval feljebb, az Ördögárok út százvalahány (egészen pontosan: 174. - a szerk.) előtt engedelmeskedett, épp a Villa Rosának nevezett panziónál. Tulajdonképpen végzetesnek éreztük, hogy a kertkapura nem a szállodaportás, hanem egy életnagyságú, palatáblás kartonszakács mutogatott.

Láttunk már ilyet, nem is egyszer, csakhogy itt olyat is láthattunk, amit másutt biztosan nem. A "villa" ugyanis nem egy szokásos panzióhoz illő unalmas konyhával, hanem üzbég étteremmel rendelkezik. Így hát a kertet is a "keleti kényelem" szerint rendezték be, asztalok mellett heverők is vannak - vélhetően, hogy a vízipipások kedvébe járjanak.

Felszolgálónk nemcsak a hely hangulatához illően kedves és szolgálatkész, de látható büszkeség tölti el, amikor a bőség zavara miatt nehezünkre esik a választás. Ó, azok az ismeretlen nevek! Zuljen, szamsza, dolma, csucsvara, manti, hanin, no meg a plov, amiről azt állítja az étlap szerzője, hogy ez volna "a nemzeti eledel".

Bevezetésnek andzsári hacsapurit (1690 Ft) kérünk, ami voltaképpen az üzbég pizza, ám sokkal rafináltabb az eredetinél. A sós kalácsnak látszó, csónak alakú tésztában csak a tükörtojást és a spenótot ismerjük fel, de egészen biztos, hogy a különleges fűszerezés teszi igazán izgalmassá. A sütőtökkel töltött mantit (1490 Ft) viszont minden eleme. A derelyének látszó, ám nem főzött, hanem gőzölt tésztában két esküdt ellenség, a tök és a zöldhagyma - ki tudja megint, hogy milyen fűszerekkel kombinálva - kötött békét a legnagyobb örömünkre. Természetesen a bárányhúsos plovot (2190 Ft) sem hagyhattuk ki, ami első ránézésre bármelyik kínai gyorsbüfében elférne: hús és rizs és sárgarépa, a tálalást azonban nem csak az autentikusnak tűnő tányér dobja fel; a kupac tetejére tett fokhagyma szó szerint megkoronázza, ráadásul a gerezdek szinte kenhetők, annyira puhák. Ami azonban ennél is érdekesebb, hogy bár látványra valamiféle túlízesített dolognak tűnik a plov, nem mondhatjuk rá, hogy csípős vagy erős, inkább megint csak a szokásosat: jellegzetes.

A végére hagyjuk a történelmet, édességnek a mogyorós-mézes Napóleon tortaszeletet (690 Ft) választjuk, amit vélhetően francia közvetítéssel már oroszok csempészhettek az üzbég konyhába valamikor az 1860-as években, amikor magukévá tették a szebb napokat is látott buharai emirátust. Ennek ellenére teljesen belesimul az eddigi sodrásba: pehelykönnyű és emlékezetes. Akár bármi más a Bukhara Bárban.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.