kertész lesek - ERM'S CSÜLÖK AND JAZZ

  • .
  • 2009. május 14.

Trafik

Szentendrére indultunk, mint ihletért az amatőr festő, de már a HÉV-en éreztük - úgy Budakalász, Lenfonógyár után - hogy ejtve a vízparti romantikát beérjük az első utunkba eső étteremmel. Pomázon majdnem leszálltunk, Pannóniatelepen meg úgy rángatott vissza a kalauz, hogy ne rontsunk be a megálló melletti presszóba, de becsületünkre legyen mondva, a szentendrei végállomás lacis-lángosos bádogvárosát a szirénhangok ellenére is nagy ívben kerültük el, bár nem volt könnyű. A belvárosig, a Duna-partig azonban nem jutottunk el.
Amint megláttuk a bevezető szakasz (Kossuth Lajos utca) első éttermét, éreztük, a rossz előjelek ellenére is célba értünk. Nem érdekelt, hogy bár hiába a hangulatos macskakő, ha autók torkában kell helyet foglalnunk, a cégéren szereplő "csülök" és "jazz" sem ígért semmi jót, a muskátlis, ácsolt terasz mégis meggyőzőnek tűnt - legalábbis Pannóniatelephez képest.

Mondanunk sem kell, hogy az Erm's specialitása a csülök, a jazz pedig onnan jön, hogy a rossz fekvés miatt műsorral próbálják idecsalni a közönséget. A zene mellett alkalmanként a stand up comedy is helyet kap, például a "Bornai Tibor a Jazzpadláson" című programot hirtelen nem tudjuk hova tenni. De kora délután nincs is erre szükség. Azt leszámítva, hogy asztaltársaságunk egy parkoló Honda Civickel egészül ki, nem lehet okunk a panaszra. A felszolgáló jó értelemben barátságos, a választék pedig nem csak a frizuráján figyelemre méltó.

Kezdetnek fokhagymakrémlevest (470 Ft) és tejfeles savanyú csülöklevest (680 Ft) rendelünk. Az előbbit csak azért, mert évek óta várjuk a pillanatot, hogy végre kijelenthessük: ezt az egyszerű, nem különösebben izgalmas dolgot is zseniálisan lehet elkészíteni. Nos, türelmünk töretlen. Az Erm's fokhagymalevese valószínűleg minden vizsgán átmenne, de a zsűri értékelés közben biztosan elaludna. A savanyú csülökleves azonban más tészta. Természetesen a frankfurti járatra kapaszkodik fel, de a puhára főtt kockás csülöknek és az okosan porciózott káposztának köszönhetően jóval könnyedebb, mondhatnánk, tavasziasabb, mint a német rokon.

Ugyanezt mondhatjuk a kapros túrógombóccal tálalt harcsapaprikásra (1880 Ft), ami már annyira légies, hogy szinte elszáll. Kár, hogy a fűszerezéssel kapcsolatos akadályt nem sikerült ugyanilyen eleganciával venni, és hiába a "fizikai" remeklés, ha a gyáva ízesítés miatt kénytelenek vagyunk a sótartó után nyúlni. Popeye kedvencére (1830 Ft) viszont nem lehet panaszunk, a névadó kivételével. Naná, hogy spenótunk van, méghozzá fokhagymás és juhtúrós, de a lényeg azért a ropogós csülök, amit a levesbéli kollégához hasonlóan mentesítettek mindenféle zsíros nyavalyától.

Vagyis hiába tömtük magunkat "papíron" degeszre, az ilyenkor szokásos gyomros elmaradt. Ide nekünk Bornai Tibort!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.