mi a kotta? - Hasznos mulatságok - "Beethoven híres Hang-szerkesztőnek születéséről

  • .
  • 2009. május 14.

Trafik

Beethoven Lajos híres Hang szerkeztetőnek mind eddig bizonytalan születését Haslinger Tobiás Bétsi muzsikai és egyéb művészeti szerekkel kereskedő, a muzsikát kedvelőknek és Van Beethoven Lajos muzsikai darabjait betsülni értőknek kedvekért nagy üggyel bajjal kifürkészte. Az illető városi Tisztségtől nyert hiteles bizonyítvány szerént 1770-dik esztendő Decembernek 17-én született légyen..." 1827-ben, Beethoven halálának évében jelent meg ez a merőben informatív, a komponista megkeresztelésének dátumát köztudomásúvá avató cikkecske a Hasznos mulatságok hasábjain, s a mester zenéjét "betsülni értők" azóta sem szűnnek lankadatlan érdeklődéssel övezni a Beethoven-tüneményt. S bár az idei év más zeneszerzők számára kínál számszaki alapokon nyugvó megemlékezéseket, azért Beethoven - cáfolhatatlan kijelentés következik! - mégis Beethoven marad.
Így az előttünk álló hét egyik kiemelkedő koncertélményének éppenséggel a Kovács János által dirigált "budai Danubia Zenekar és Frankl Péter közös Beethoven-estje ígérkezik: a Nemzeti Hangversenyteremben május 15-én, fél nyolckor. Frankl Péter a Rudolf főhercegnek dedikált G-dúr zongoraverseny előadója lesz (Beethoven e darabjának nyilvános bemutatóján szerepelt utoljára versenymű szólistájaként), míg a koncert második részében a II. szimfónia hangzik majd fel, mely mű ajánlása viszont Lichnowsky hercegnek szól, a patrónusnak, akivel utóbb oly csúnyán elmérgesedett Beethoven viszonya. Az iménti Rudolf főherceg neve alatt természetesen nem a mi Rezső királyfink értendő, hanem Beethoven tanítványa és barátja, akiből - mint képünk mutatja - idővel jeles bíboros vált.

Ám most forduljunk az évfordulós komponisták felé, hiszen Vashegyi György együttesei folytatják grandiózus Haydn-sorozatukat, mely az egészen közeli napokban az 1796-os Heiligmessét keríti sorra (Nemzeti Hangversenyterem, május 14., fél nyolc). Ez önmagában is elegendő lenne fokozott érdeklődésünk felkeltésére, ám a koncert első felét ráadásul egy legújabb kori világpremier, Michael Haydn A bűnbánat és a megtérés harca című oratóriuma alkotja majd. Alighanem itt kell megemlítenünk, hogy a Haydn-öcs leárnyékolt művészetéhez e napokban a Művészetek Palotájában fellépő Pannon Filharmonikusok révén is közelebb kerülhetünk, lévén a Szőllősy 3. concertójával induló és a Tavaszi áldozattal bevégezendő koncerten Michael fagottszólóra komponált concertinója is szerephez jut majd (május 16., fél nyolc). Ugyancsak az emlegetett szent művek apropóján kell hírlelnünk a Máté passió ünneprenden kívüli előadását, mely a Dohnányi Szimfonikus Zenekar és az Akadémiai Kórustársaság együttes erőfeszítéseinek gyümölcse lészen (Zeneakadémia, május 16., fél nyolc).

Händel és Mendelssohn kerek évfordulóiról e héten a Liszt Ferenc Kamarazenekar emlékezik meg, és soros bérleti hangversenyükön két nagyszerű hazai vendégművész is fellép majd: Jandó Jenő és Szabadi Vilmos (Zeneakadémia, május 20., fél nyolc). Szabadi egyébiránt két nappal korábban a Magyar Rádió Világjáró művészek felcímű sorozatának márványtermi koncertjén is kamarazenélni fog, többek mellett Gulyás Márta társaságában (május 18., hat óra). S végezetül szintén rádiós rendezvény lesz az a program is (6-os stúdió, május 20., fél nyolc), amelyen a Rondino Együttes, valamint Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és más muzsikusok kortárs művekkel kívánják barátkoztatni nyitott szellemű hallgatóikat.

Figyelmébe ajánljuk