kertész lesek - PREMIER

  • .
  • 2007. július 5.

Trafik

A Sajtó Házának kerthelyiségében a múlt században jártunk utoljára. Aranytollnak vagy Golyóstollnak nevezték, lényege a szerény árfekvésű, bőséges ételválaszték volt.

A Sajtó Házának kerthelyiségében a múlt században jártunk utoljára. Aranytollnak vagy Golyóstollnak nevezték, lényege a szerény árfekvésű, bőséges ételválaszték volt. Az italnak viszont megkérték az árát, noha tudomásunk szerint ebben az időben is elég sok főszerkesztő dőlt el az Andrássy út és a Bajza utca sarkán.

Volt egyszer egy újságíró, aki nem tudta, hogy mi az ábra, s számolatlanul döntötte magába az Unicumokat. Rendesen berúgott. Amikor megérkezett a számla, akadozó nyelvvel, de határozottan közölte, hogy ezt a méltatlanságot (ti. a ház nem állja a cechet) jól megírja.

Helyette pirultunk, de olyannyira, hogy mostanáig legfeljebb a körorvos miatt merészkedtünk a Sajtó Házába, étkezni véletlenül sem. Pedig azóta nemcsak a tulajdonos és a név változott, de a kiszerelés is. Szó sincs kedélyes kosztolgatásról, visszafogott árakról. A Premier kimondottan elegáns hely.

Kora délután érkezünk, fehér abrosz ragyog az összes asztalon, az ifjú felszolgáló láthatóan szakmabeli, nem lehet egy rossz szavunk. Az étlapon kevés, de csupa izgalmas fogás, ha valamit mégis szegényesnek mondhatnánk, az maga a carte: közepes tipográfia, közepes minőségű papiroson, ezen a szinten már több kell. Ugyanezt mondhatjuk a szalvétáról, hiába fehér, mint a frissen mosott bárány, papírból készült, és ez itt snassz.

Persze ne gondolja senki, hogy néhány ételnév olvastán tettük magasra a lécet. A tányérok, az evőeszközök minősége többet sejtet egy átlagos kerthelyiségnél, és látjuk azt is, hogy az ételek krómozott fedővel érkeznek. És persze az árak... Szerencsére a parányi csészében szervírozott kakukkfüves erdei gombaleves (1350 Ft) valóban megéri a pénzét. Párját ritkító ínyencség, találgatjuk az összetevőket, a vörösborra például mérget vennék, de nem tudjuk megfejteni, hogyan készülhetett. A zöldspárgás, gombával töltött jércemellel, amit kókusztejes rizottóval kapunk (2400 Ft), már könnyebb a dolgunk. Látványos, ropogós, ám túlságosan erős volt a start, a levest nem tudja felülmúlni. A káposztás tészta (1300 Ft) viszont hajrába kezd, és végül - hatalmas meglepetésre - ő lesz a befutó. Nem mintha bármiben is különbözne a tisztességesen elkészített cvekedlitől, de épp ez a titka: ismer valaki Magyarországon még egy olyan nyilvános helyet, ahol a káposztás kockához hasonló egyszerű dolgokat is komolyan veszik?

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)