kertész lesek - SZÉCHENYI KERT

  • .
  • 2007. augusztus 23.

Trafik

Nem véletlenül kerültük eddig a Városligetet, meggyőződésünk volt, hogy a tengernyi zöldben úgysem találjuk meg az arany középutat a Gundel és a kőkemény cirkuszi perec között.

Nem véletlenül kerültük eddig a Városligetet, meggyőződésünk volt, hogy a tengernyi zöldben úgysem találjuk meg az arany középutat a Gundel és a kőkemény cirkuszi perec között. A Robinsont kilőhettük, mert pénteken lapzárta, a Bagolyvár pedig már megvolt, valamikor a múlt században (Bagolyvár, Magyar Narancs, 1999. május 27.).

Igazából nem is kertész lesre indultunk, arra voltunk kíváncsiak, van-e szervál az állatkertben, és ha van, szállítható-e a hullámvasúton, mire képes a dodzsemmel, és valóban igaz-e a városi legenda, mely szerint a fogságban tartott szervál rövid időn belül a céllövöldék rémévé válik. A válasszal egyelőre adósok maradunk, mivel a kisföldalatti zaját is elnyomta gyomrunk korgása. El sem jutottunk az állatkertig, a Széchenyi fürdőnél már az ájulás határán jártunk. Volt perec, persze hogy volt, sőt vattacukor, de hál' istennek, akadt más is, cirkuszi sátorra emlékeztető, alkalmi építmény, kívül-belül asztalokkal.

Széchenyi kertnek hívják, télen-nyáron nyitva tart (a sátor fűthető), ráadásul nem is vadonatúj. De említettük már, új fiúknak számítunk a Ligetben.

Hétágra süt a nap, inkább a "belső udvart" választjuk, meglepetésünkre az enteriőr egyáltalán nem tűnik sem sátrasnak, sem különösen eredetinek. Átlagország bármelyik éttermét így rendeznék be, bár minket már az is meghat, hogy mellőzték a műanyag kerti bútort, "rendes" székek és asztalok vannak. És egy rendes pincér, aki pontosan tudja, meddig mehet el. Természetesen nemcsak a konyháig és vissza, de azért ne ő adjon életvezetési tanácsokat. Diszkréten a mandulás cseresznyelevest (680 Ft) ajánlja, előételnek a diós bundába panírozott rántott camembert-t (850 Ft), főnöknek pedig a harcsapaprikást (2550 Ft) mi választjuk, kapros csuszával.

Az első harmadra az unalmas tologatás jellemző. Megérkezik a sajt, sült krumplival, áfonyalekvárral. Szokás szerint akkora, mint egy főétel, inkább eltömít, mint kedvet csinál a továbbiakhoz. Félre ne értsék, nincs vele baj, csak éppen semmilyen. Pedig kimondva milyen sejtelmes! De tányéron meghal, úgy érezzük, hogy ennél még a botrányosan rossz is jobb lenne, azonban a szünet után kissé felpörög a játék. Noha csak a tejszínhab tetején leffeg néhány mandulaforgács, a cseresznyelevessel elégedettek lehetünk a nagy hőségben. Nem jellemzők rá az ötletes megoldások, de megkapjuk, amit várunk tőle: felfrissít. Nem bántuk meg, hogy hallgattunk a jó szóra, bizakodva tekintünk a jövőbe.

Úgy tűnik, az optimizmus kifizetődő, mivel a harcsapaprikásnak köszönhetően valóban emlékezetessé válik a játék. A kapros csusza ugyan távolról sem tökéletes, de mit számít, ha az ízesítés elsőrangú, a hal pedig mintha nem is hal lenne, hanem krémes pecsenye. Talán mégsem csak a mesekönyvekben van nemes harcsa. És nem kell visszatenni a frizsiderbe, hogy teljesítse három kívánságunkat.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.