kulthírek

  • .
  • 2007. augusztus 23.

Trafik

kulthírek
SZIGETI GYORSMÉRLEG A soproni VOLT Fesztivál, a nulladik napi LGT-koncert és a Félsziget Fesztivál bevételei kompenzálják az állami támogatást ezúttal nem kérő, viszont a főszponzor visszalépése miatt nehéz helyzetbe került Sziget Fesztivál idei veszteségét. A nyereségességhez még mintegy 15 ezer néző kellett volna, de az esős idő és a 6 ezerről 8 ezerre emelt napijegyár "csak" 371 ezer látogatót engedett. A rendezvény honlapja szerint a szigeti hulladék mintegy 30 százalékát gyűjtötték össze egy hét alatt szelektíven a látogatók. A bontás és takarítás kb. két hétig tart, aztán kezdődnek a helyreállítási munkálatok.

FRIDA LEVELEI Querido Doctorcito (Szeretett Orvosom) - így szólította meg 1932 és 1951 között írott leveleiben dr. Leo Eloessert Frida Kahlo: a festőnő férje, Diego Rivera által saját halála (1957) után 50 évre titkosított dokumentumok most Kahlo születésének századik évfordulójához időzítve ezzel a címmel jelentek meg egy kétnyelvű kötetben. Frida 1932-ben elvetélt, s levelei ékesszólóan beszélnek arról, mennyire fájdalmasan élte meg, hogy többé nem is lehet gyereke.

25 ÉVES A CD Az Abba The Visitors című albuma volt az első, amely 1982. augusztus 17-én legördült egy Hannover melletti üzem gyártósoráról: ezzel - pontosabban a novemberben piacra dobott mintegy 150 címmel - indult hódító útjára a Philips és a Sony közösen kifejlesztett digitális audiolemeze. Azóta világszerte több mint 200 milliárd CD-t adtak el, az egymilliós példányszámot elsőként a Brothers in Arms című Dire Straits-album érte el.

ANNE FRANK BUDAPESTEN Anne Frank - történelem a mának címmel nyílt kiállítás a budapesti Holokauszt Emlékközpontban. Az amszterdami Anne Frank Ház vándorkiállítását 1997 óta 40 országban - legutóbb Chilében, Japánban és Németországban - mutatták be, eddig több mint tízmillió látogatója volt. A november 25-i zárás után vidékre utazik az anyag, melyet a következő év során négy visegrádi országban összesen 12 helyen láthatnak majd.

PUNK IN DER DDR A Sex Pistols punkhimnuszából eredő hívószóra (No Future) utaló, s az elviselhetetlenül agyontervezett NDK-jövőképet kifordító címmel (Too Much Future) nyílt kiállítás a drezdai Stadtmuseum-Landhaus termeiben: ma már történelminek számító hangfelvételek, fotók, Super 8-as filmek, dalszövegek és Stasi-papírok idézik fel a keletnémet punkmozgalmat és szubkultúrát. Két éve, az egykori Kelet-Berlin művésznegyedének számító Prenzlauer Bergben lévő Salon Ostban nagyjából ugyanez az anyag már ki volt állítva, de ezúttal a drezdai színtér dokumentumaival egészítették ki. Drezda ugyan nem számított annyira jelentős NDK-punkközpontnak, mint Berlin, de azért itt is olyan zenekarok folytatták felforgató tevékenységüket, mint a Paranoia vagy a Kaltfront, s a punkokkal egy időben, 1979-ben itt lépett színre dobosként a nemzetközi hírű festőművész, A. R. Penck is. A kiállítást Henryk Gericke és Michael Boehlke rendezte. Gericke az NDK alternatív zenei színterét körüljáró, Ronald Galenza és Heinz Havemeister által szerkesztett kötet egyik szerzője (Wir wollen immer artig sein - Punk, New Wave, Hiphop and Independent-Szene in der DDR von 1980 bis 1990). Az október 14-ig látható kiállításhoz időzítve, augusztus 23-án kezdik vetíteni a német mozik az ostPUNK! Too much Future című dokumentumfilmet, melyet Gericke és Boehlke forgatókönyve alapján Carsten Fiebeler rendezett. Hat riport-alanyuk közül hárman megtapasztalták az NDK börtönviszonyait is. Ezt egy interjúkötet és egy CD követi ősszel, a drezdai kiállítás pedig áttelepül Lipcsébe.

GYÁSZ 83 éves korában elhunyt Max Roach, a régi nagy dzsessznemzedék egyik utolsó képviselője. A műfaj legkiválóbbjainak (Coleman Hawkins, Duke Ellington, Charlie Parker, Dizzie Gillespie, Thelonious Monk, Sonny Rollins, Archie Shepp, Cecil Taylor stb.) dobolt, s olyan klasszikus felvételeken működött közre, mint például Miles Davis Birth of the Coolja.

VELENCEI FILMFESZTIVÁL Augusztus 29-én, az Atonement című brit filmmel, Joe Wright második rendezésével kezdődik a 64. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál. Az Ian McEwan regénye alapján, Keira Knightley főszereplésével forgatott film a hivatalos versenyprogramban szerepel, többek közt Ken Loach, Nyikita Mihalkov, Eric Rohmer, Ang Lee, Brian De Palma, Kenneth Branagh, az egyiptomi Youssef Chahine és Peter Greenaway műveivel egyetemben. Greenaway filmje, a korábban cannes-i premierre szánt Nightwatching Rembrandt festménye, az Éjjeli őrjárat nyomán kutatja, miért és miként válik egyszer csak üldözötté az addig nagyra becsült művész, aki a forgatókönyv szerint egy gyilkosság rejtélyének a megoldását is elhelyezte 1642-ben készült képén. Tavaly nyáron, Rembrandt születésének 400. évfordulóján, Greenaway az amszterdami Rijksmuseumban mutatta be a festményhez kapcsolódó multimédiás alkotását.

A filmfesztiválon Arany Oroszlánt vehet át életműve elismeréseképpen Bernardo Bertolucci és Tim Burton, s retrospektív sorozatban elevenítik fel a spagettiwestern-sikereket. A Corto Cortissimo szekcióba válogatták be az 1977-ben született Nemes László Türelem című alkotását; főszereplője Marjai Virág, operatőre Erdély Mátyás, készült az Inforg Stúdióban, a Duna Műhely és a Filmteam közreműködésével. Konkurensei közt található az 1966-ban, Genfben született Zoltán Horváth rövidfilmje, a Dans la peau is. Nemes filmje egy irodista nő munkájáról szól, Horváthéban egy szerelmes pár tetoválásai kelnek életre.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.