kertész lesek - YPSZILON CAFÉ

  • .
  • 2008. május 29.

Trafik

Régi mániánk, hogy a Stefánia utat nosztalgiával emlegetjük, Rátonyi Róbert népművelői tevékenysége nem volt hiábavaló. Ha Stefánia, akkor a telihold foncsorától még jobban ragyogó hölgyek, a lábuk előtt heverő pálinkafüttyös huszárkapitányok, cigányzene a jobbik fajtából.
De nemcsak a habcsók, van itt lekváros batyu is! A Magyar Néphadsereg katonatisztjei is előbukkannak a szellemvilágból, hogy a szovjet pezsgő megdézsmálását követően - más durrantási lehetőség nem lévén -, szolgálati fegyverükkel lőjék szét az akácgőzös éjszakát. Nehéz időkben persze bumfordi könnyedség dukál, bár akkor edzettebb volt még a szórakozni vágyó elit. Sőt! Stefániát nem is Stefániánák, hanem Népstadion útnak hívták, dizőznek viszont Ákos Stefit.

Gyermeknap lévén, a fiákeres Emilt a Ligetben hagytuk, ez volt a kisebbik a baj. Annak viszont majdnem tragikus következményei lettek, hogy elfelejtettük: miként a botnak, a promenádnak is két vége van. Az egyik mennyei zöldbe, a másik azonban benzinkútba, de ami még ennél is rosszabb, a főváros legszégyenteljesebb kamionfuttatójába, a Hungária körútba torkoll.

Nos, az Ypszilon café ebben a szürkületi zónában "nyitotta meg kapuit", egy szebb napokat látott villa teraszán. Ránézésre romantikus, ám a zajoktól és a szagoktól a kerítésre húzott nádtakaró sem menti meg. Ennek ellenére bátor emberek ücsörögnek az inkább presszói asztaloknál, ami - a bőséges ételválasztékot látva - előrelátó tulajdonosra utal: a sör/benzin még elmegy, az ólmozott libasült viszont már túlzás.

Így hát, idei második kertész lesünk is meghiúsul, de most az egyszer nem bánjuk, hogy helyette az igényesen berendezett étteremben kell a csodákra várnunk. Mondjuk, nem lenne baj, ha kettővel halkabbra lenne állítva az RTL Klub, de így legalább azt is látjuk, hogy reklám idején nem a szokásosat mutatja a hatalmas plazmatévé, hanem a ház állóképes hirdetéseit. A választék bőséges: latin est, karaoke, malacsütés. Utána: Fókusz. Ilyet tényleg nem láttunk sehol.

A többállomásos étlapon a "magyaros és házias" megállónál állítjuk le nyergesvontatónk: a friss lecsó ropogós kenyérrel (950 Ft) szépen tálalt, remek tavaszi döntésnek bizonyulna, ha nem valami harmadnapos bagettet kapnánk mellé. A paprikás csirkével (1750 Ft) is hasonló a problémánk: a kellemesen fűszeres íz és az omlós hús ötösét az előre gyártott nokedli húzza le közepesre. De minden jó, ha a vége: a túrógombóc (850 Ft) még a nagymamát is lepipálja. Hogy teljes legyen az örömünk, utólag tudjuk meg, hogy vasárnaponként huszonöt százalék kedvezményt kap minden kedves vendég.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.